The Kings of the Blues
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
John Lennon
 
The Beatles
 
Eric Clapton
 
Jimi Hendrix
 
Brdy Jnos
 
Paul Simon
 
George Harrison
 
Robert Johnson
 
Men
 
Krds I
Melyik a kedvenc zenei stlusod?

Blues
Jazz
Rock
Pszichedelikus Rock
Rhythm and Blues (R&B)
Folk
Reggae
Pop (Pop-Rock)
Elektronikus
Klasszikus
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Krds II
Hny ves vagy?

0-12
13-16
17-22
23-27
27-35
36-40
41-50
51-60
60-
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
John Lennonrl
John Lennonrl : John Lennon

John Lennon

  2005.10.20. 21:19

John Ono Lennon(1940.–1980.)

 

 

Korai vek
A trsadalmi kzhangulat Lennon szletsekor elgg nyugtalan volt, mivel Nagy-Britannia pp a msodik vilghbort prblta megnyerni. Szlei mindketten rendelkeztek nmi zenei httrrel, de egyikk sem foglalkozott vele komolyan. Lennon a szleivel Liverpoolban lt mindaddig, amg apja, Alfred Lennon (becenevn Alf, ksbb „Freddy”) hajpincr ott nem hagyta a csaldot. John ekkor mg csak tves volt. Anyja, Julia ekkor gy dnttt, hogy nem kpes gondozni a fit s nvrre, Mimire bzta a nevelst. gy John gyermek- s kamaszkort Mendipsben, a Menlove Avenue 251. cmen tlttte a nagynnjvel s annak frjvel, George-dzsal.

Mint Liverpool legtbb lakosa, Lennon is r szrmazs volt. Nagyapja, James Lennon 1858-ban, Dublinban szletett, nagyanyja, Mary (lenykori nevn Maguire) szintn r szlets volt. Anyja, Julia Stanley pedig walesi felmenkkel rendelkezett. Lennon r szrmazsrl csak felnttkorban rteslt.

 

A firl kiderlt, hogy rvidlt, gy knytelen volt szemveget hordani. Korai Beatles-beli karrierje sorn kontaktlencst vagy dioptris napszemveget viselt, de 1966-ban, a How I Won the War cm film forgatsn egy olcs, egszsggyi szemveget kellett viselnie. A forgats utn azonban tovbb hordta, gy a kerek szemveg szemlyisgnek szerves rszv vlt.

Br nem az anyjval lt, rendszeres kapcsolatban volt vele s a ltogatsok alatt Julia megtantotta bendzsn jtszani. John egy letre elktelezte magt a zene mellett. Nem sokkal fia 18. szletsnapja eltt az anya baleset ldozata lett: 1958. jlius 15-n egy rszeg, szolglaton kvli rendr elgzolta. Neki kellett azonostania anyja holttestt. Ezutn bartsga Paul McCartney-val mg mlyebb lett, akinek desanyja szintn meghalt, mellrkban, amikor Paul 14 ves volt. Az esemny Lennon tbb dalra hatssal volt: „Julia” (1968), „Mother” (1970) s „My Mummy's Dead” (1970). Elsszltt fit, Juliant desanyja utn nevezte el.

Mimi nagynnje bemutatta Lennon nhny rajzt a Liverpool College of Artnl s elrte, hogy a fit felvegyk az iskolba. Itt tallkozott ksbbi felesgvel, Cynthia Powellel, azonban hamarosan meggyllte az iskolai fegyelmet, konformitst s mint sok korabeli fiatal, egyre nvekv rdekldssel figyelte a rock and roll-t s olyan amerikai nekeseket, mint Elvis Presley, Chuck Berry s Buddy Holly. Vgl az 1950-es vek vgn megalaktotta sajt skiffle zenekart, a The Quarrymen-t (iskoljrl, a Quarry Bank High School-rl nevezte el). Miutn Paul McCartney s George Harrison is csatlakozott, „Johnny and the Moondogs” nven rock and roll-t kezdtek jtszani. Nevket ksbb Buddy Holly Crickets nev zenekarnak emlkre The Silver Beetles–re vltoztattk (kt e-vel; „crickets”-„tcskk”, „beetles”-„bogarak”). Ezt hamarosan The Beatles–re rvidtettk. 1962-ben felesgl vette Cynthit, mert a lny teherbe esett Julian nev fiukkal.


A Beatlesben jtszott szerepe
 
John Lennon, 1964Mint a Beatles tagja, Lennon komoly hatssal volt a rock and roll-ra s kibvtette a zenei irnyzat hatrait az 1960-as vekben. t s szerztrst, Paul McCartney-t a 20. szzad legbefolysosabb zenszei kztt tartjk szmon. Kettjk kzl Lennont tekintik a jobb szvegrnak s McCartney-t a tehetsgesebb zeneszerznek. Ugyan nagyon leegyszerstett, de ezen megllaptsban van nmi igazsg. Br a legtbb dalt Lennon–McCartney-knt jegyzik, de a Lennon ltal inspirltak mlyrtelmbb, nelemz s sokszor szemlyes dolgokkal foglalkoz darabok. A legszrrelisabb dalai a „Strawberry Fields Forever” s az „I am the Walrus” szp pldi klnleges stlusnak. Zeneszerzi kapcsolata McCartney-val tbbszr ksztette annak felletesebb, pozitv szemlletnek az ellenttelezsre, megmutatva az rem msik oldalt. Ez „Getting Better” cm daluk szvegben is rezhet:

McCartney: „I have to admit it's getting better, it's getting better all the time.” („Meg kell mondanom, ez egyre jobb.”)
Lennon: „Couldn't get much worse!” („Sokkal rosszabb mr nem lehet!”)

„Npszerbbek vagyunk, mint Jzus”
Gyakran nagyon szabadon fejezte ki magt, a sajt pedig sokmindenrl megkrdezte a vlemnyt. 1966. mrcius 4-n a London Evening Standard jsgrnjnek (egyik bartjnak), Maureen Cleave-nek adott interjjban a kvetkez kijelentst tette a vallssal kapcsolatban:

„A keresztnysg el fog tnni. Megsznik, megsemmisl. Errl mg csak vitatkozni sem vagyok hajland. Igazam van s be is fog igazoldni. Mr most npszerbbek vagyunk, mint Jzus. Nem tudom persze, melyik melyik fog elbb letnni a sznrl, a rock ’n’ roll vagy a keresztnysg. Jzussal nincs is semmi baj, de a kveti ostobk s kznsgesek. k csavarjk ki gy a dolgokat, hogy az szmomra tnkreteszi az egszet.” t hnapig nem volt klnsebb visszhangja az interjnak, akkor viszont egy Datebook nev tindzserlap cmlapon hozta az idzetet.

Az Egyeslt llamok dli terletn tallhat „Biblis orszgrsz” lakosai s konzervatv vallsi krei komoly tmadst indtottak, aminek hatsra az ottani rdillomsok letiltottk az egytes szmait, albumjaikat s a hozzjuk ktd termkeket pedig elgettk, elpuszttottk. Spanyolorszg s a Vatikn denuncillta Lennon szavait, majd Dl-Afrikban is betiltottk a Beatles szmok rdis sugrzst. Lennon beismerte, nem rlt annak, hogy gyllkdst sztott s 1966. augusztus 11-n a Beatles sajtkonferencit tartott Chicagoban a nvekv hisztria csillaptsra.

„Azt hiszem, ha azt mondtam volna, hogy a televzi sokkal npszerbb, mint Jzus, nem lett volna semmi baj, de mivel egy bartommal beszltem, Beatles-t mondtam. Sajnlom, hogy kinyitottam a szmat. Nem vagyok istenellenes, Krisztus-ellenes vagy vallsellenes, nem tltem el s nem kissebbtettem a jelentsgt. Csak tnyknt kzltem, ami leginkbb Anglira igaz. Nem mondom, hogy jobbak vagy nagyszerbbek vagyunk Jzusnl, nem is hasonltom magunkat Jzus Krisztushoz mint szemlyhez, istenhez, vagy akrkihez. Csak mondtam, amit mondtam, s ez nem volt helyes. s rosszul rtelmeztk. Ennyi.”

A Vatikn elfogadta a bocsnatkrst. Sokszor rosszul idztk, amit azt mondta: „nagyobbak, mint Jzus”, amirl sokan azt hittk, gy rti, hogy a Beatles jobb, mint Jzus.

A Beatles hamarosan befejezte a turnzst (1966. augusztus 29-n, a san franciscoi Candlestick Parkban), s stdizenekarknt folytattk. A nyilvnosan eladhat dalok rsnak knyszere nlkl egyre bonyolultabb hangzsokat sikerlt felfedeznik.


Lennon sajt s csaldi problmi
Ma mr sokan tudjk, hogy Lennon nhnyszor megttte Cynthit, mg kapcsolatuk elejn. A Beatlemnia fokozdsa s a turnk okozta stressz csak nvelte a feszltsget. Fitl, Juliantl is tvol volt, aki barti viszonyban volt Paul McCartneyval. Ahogy ksbb mondta: „Sosem akartam tudni, milyen volt velem az apm. Sokszor nagyon rosszul esett amiket rlam mondott - pldul, egy whiskeysvegbl jttem ki egy szombat este. Meg ilyenek. - Hol van ezekben a szeretet? Sokszor mentnk el Paullal valahov - tbbszr, mint az apmmal. Nagyon j bartok voltunk, sokkal tbb kpen vagyok vele, mint apmmal.”

Meg kell jegyezni, hogy a „Mother” cm dalban John magt is okolja, amirt nem nevelte rendesen a fit.


Lennon s Ono
 
John Lennon s Yoko Ono a kanadai miniszterelnkkel1966. november 9-n, miutn az utols turnjuk vget rt s befejezte a Hogyan nyertem meg a hbort? cm fim egy kisebb szerepnek a forgatst, Lennon megnzte Yoko Ono killtst a londoni Indica galriban. Szerelmi kapcsolatuk 1968-ban kezddtt, a frfi Indibl val hazarkezse utn, mikor rjtt, hogy eltvolodtak egymstl felesgvel, Cynthival. A hzassg mg abban az vben vlssal vgzdtt, Lennon s Ono pedig elvlaszthatatlanok voltak a magnletben, a nyilvnossg eltt st a Beatles lemezfelvtelei alatt is. A sajt Onoval szemben elg rosszindulat volt, sok mocskold cikk jelent meg vele szemben. Ez feldhtette Lennont, aki a nyilvnossg eltt azt mondta, hogy nics John s Yoko, mert k egyek, JohnsYoko. Lennon 1966-ban vegetrinus lett, s hallig az maradt. Ezek az j fejlemnyek nyilvnval srldshoz vezettek a zenekar tbbi tagjval s fokoztk a feszltsget a Fehr Album 1968-as felvtelei alatt.

1968. december 11-n The Dirty Mac nev alkalmi zenekarukkal Lennon s Ono rszt vett a Rolling Stones Rock and Roll Circus cm msorban.

A szjhagyomny gyakran Onot tekinti az egyttes felbomlsnak f okaknt, de a valsgban a tagok mr menedzserk, Brian Epstein 1967-ben bekvetkezett halla utn eltvolodtak egymstl, szemlyes- s zenei fejldsk ssze nem egyeztethet irnya miatt.

A Beatles utols kt vben Lennon legtbb idejt Yokoval s a vietnami hbor ellen val tiltakozssal tlttte. 1969. mrcius 20-n John Lennon s Yoko Ono megeskdtek Gibraltron. A mzesheteiket Amszterdamban tartottk „Egy gyban...” a bkrt („Bed-In” for peace). Ksbb ugyanezt megismteltk Montrealban is. Ezen msodik performance alatt vettk fel a „Give Peace a Chance” cm dalt, ami a bkemozgalmak nemzetkzi himnusza lett. A mdia egyszeren egy excentrikus prnak tekintette ket, de mg mindig fontos szerepet jtszottak a hborellenes megmozdulsokban s a feminista mozgalomban. Tbbszr sajtos mdon demonstrltak; kitalltk a Bagism mozgalmat (magyarul „zskizmus”-nak lehetne fordtani), melyet elszr egy bcsi sajttjkoztatn mutattak be. John hamarosan Winstonrl Onora vltoztatta a msodik nevt, hogy megmutassa Yokoval val egysgket s megrta „John s Yoko balladjt” („The Ballad of John and Yoko”) nsztjukrl s az azt kvet nyomsrl. 1969. november 25-n visszakldte az angol kirlyntl kapott MBE lovagi kitntetst a vietnami hborban val brit rszvtel, illetleg a Nigria-Biafra konfliktusba val beavatkozs miatt; s mg egy ok miatt: mert a „Cold Turkey” lecsszott a listkon (ezt viccnek sznta).


A Beatles feloszlsa
A kudarcba fulladt Get Back/Let It Be felvtelein nem javult a ngy zensz kapcsolata. Miutn 1969 nyarn mindketten megsrltek egy skciai autbalesetben, Lennon gy intzte, hogy Yoko folyamatosan vele legyen a stdiban a Beatles Abbey Road cm albumnak felvtelein. Egy nagymret gyat toltak be a stdiba, hogy ne kelljen elvlniuk egymstl. Ez az album volt a zenekar utols csiszolt, egyeslt munka eredmnynek minsthet lemeze s kiadsa utn, 1969 szn gy tnt, hogy a tagok csendesen bcst vettek egymstl. Utoljra 1969. augusztus 20-n voltak mind a ngyen egytt a stdiban.

Lennon elhatrozta, hogy feloszlatja a zenekart, de a tbbiek lebeszltk arrl, hogy a nyilvnossg eltt ilyesmit mondjon. Miutn McCartney megtudta, hogy a Get Back felvtelein kszlt anyagokat kiadsra ksztik el, komoly vita kezddtt kzte s Lennon kztt; Lennon ugyanis maga ruhzta fel Phil Spectort a felvtelek kezelsnek jogval. McCartney 1970. prilis 10-n sajtkzlemnyben tudatta a nyilvnossggal, hogy kilp a Beatles-bl, s a zenekar feloszlik. A feloszls jogilag csak valamivel ksbb kvetkezett be, Lennon s McCartney kapcsolatnak itt vge lett; br rviddel Lennon halla eltt kibkltek.


John, mint bkeharcos


Az egsz azzal kezddtt hogy Yoko s John sszehzasodott Gibraltrban
1969. mrcius 20-n. John Felvette az Ono keresztnevet is, s Yoko srgetsre
1969. mrcus 21-n megrendeztk az amszterdami Hilton szll hetedik emeletn az
,,gy s Bke tntetst".John-nak ezzel ismt sikerlt becsapnia a vilgsajtt.
Az jsgrk ugyanis szzval repltek t Anglibl s Amerikbl, mert hre
terjedt, hogy Amszterdamban John Lennon s Yoko Ono mindenki eltt...
Pedig csak annyi trtnt, hogy a Hilton finom paplana al bjva, John s Yoko
felmutatott egy-egy tblt. rajtuk a BKE s GY szavakkal.
Ez a kt tbl kzrthet nyelven tanstotta, hogy sokkal okosabb dolog gyban
a bkrl trsalogni, mint Vietnamban hbort csinlni - s John szintn hiszi,
hogy ezttal nem csak magnak fjt gynyr szappanbuborkk hatalmos reklmot,
hanem egyszersmint a Bknek is.

A kvetkez lps: makkot kldtt a vilg szmos vezet politikusnak. Azzal a
krssel hogy ltessk el a makkot, njn belle tlgyfa. Mindezt abbl a
meggondolsbl tette, hogy amg a politikusok a faltetssel foglalkoznak,
addig legalbb nem csinlnak hbort.
A kldemnyre szmos llamf vlaszolt, st arrl is tudnak, hogy nmelyik
makkot ltetett. Golda Meir izraeli miniszterelnk azt vlaszolta az zenetre:
,,Nem tudjuk, kicsodk maguk, de a makkot mindenesetre elltetjk."

1970 elejn a vilg nhny nagy fvrosnak a laki a kvetkezket olvashattk
a hatalmas plaktokrl: ,,A hbornak vge". Majd alatta kisebb betvel:
,,Ha te is gy akarod". s ennl is kisebb, de azrt messzirl ordt sorban:
,,Boldog karcsonyt kvn John s Yoko".Ez a hadmvelet Johnnak legalbb
htomszzezer dollrba kerlt.

 
John:
,,Ez a md lagalkalmasabb arra, hogy kifejezsre juttassuk elgedetlensgnket"

Johnt hossz vekik gy tartottk szmon, mint egy politikust vagy filozfust. A Beatles forradalmastotta az erklcsket, de John tbbet akart.

1968-tl nevt, tehetsgt, vagyont a bke s az igazsg szolglatba lltotta.
Szvegeinek nagyrsze a munksosztly irnti tiszteletet tkrzte (pl.:Working Class Hero)
s legalbb kt olyan dala van, a Power to the People s a Give Peace a Chance, melyeket a 
tmeg krusban nekelt a vietnami hbor elleni tntetseken.
John hatst egy egsz amerikai genercira ktsgkvl a hres vietnami hbor elleni tntets
szimbolizlja, melyre Kaliforniban, a Berkeley egyetemen kerlt sor, s amely vrldozattal rt
vget. Azon a napon hosszhaj dikok, hippik, bkeprti fiatalok fiatalok ezrei tapsoltak a Give
Peace a Chance cm dalt nekelve. (Ezt az esemnyt idzi fel az Eper s Vr cm
amerika film zr kpsora.)

A a vietnami hborval kapcsolatos londoni magatarts elleni tiltakozsknt John 1969. november
25-n visszekldte kitntetst a kirlynnek.
John levele:

   felsge.
   Tiltakozsul, amirt Nagy-Britannia beavatkozott a
Nigria-Biafra konfligtusba, amirt tmogatjuk
Amerikt Vietnmban, s amirt a Cold Turkey lecs-
szott a slgerlistkon, ezennel visszakldm a lovagren-
demet (MBE).

                                          Szeretettel
                                                      John Lennon
 

A dalokban j s szinte ervel szlal meg az, ami a Beatles-t valaha is ltette, a lzads,
a harcra bztats. John kilp abbl a sivatag-magnybl, amibe a hr, dicssg s pnz zrta.

Az Odeon-Kensington moziban, ahol ppen Ringo Starr filmje, a The Magic Christian bemutatjra
gylekezik a kznsg, Margit hercegn jelenltben John hatalmas tblval rkezik:
,,Britain murdered Hanratty". Anglia meggyilkolta Hanrattyt. Az illet urat 1962-ben akasztottk
fel gyilkossg vdjval, John szerint rtatlanul. Anglit fel kell rzni.



Szlkarrier
A korbbi Beatles-tagok kzl taln neki volt a legvltozatosabb zenei karrierje, gyakran visszatkrzdtek benne szemlyisgnek viszontagsgai . Mg a zenekar tagjaknt elksztett hrom bonyolult, ksrleti elektronikus zenei albumot Onoval, Unfinished Music No. 1: Two Virgins, Unfinished Music No. 2: Life with the Lions, s Wedding Album cmmel. Els knnyzenei szl albumt, a Live Peace in Toronto 1969-et 1969-ben (mg a Beatles feloszlsa eltt) vette fel Torontoban, a Rock 'n' Roll Revival Festivalon a The Plastic Ono Banddel, amiben ekkor Eric Clapton s Klaus Voormann is jtszott. Ekkoriban hrom nll dalt is felvett, amelyek a hborellenes „Give Peace a Chance”, a heroinnal val kzdelmrl szl „Cold Turkey” s az „Instant Karma!” voltak.

A Beatles felbomlst kveten, 1970-ben jelent meg a nyers, szinte John Lennon/Plastic Ono Band cm album, melyre nagy hatssal volt Lennonnak az Arthur Janov pszihchiternl foly terpija. A terpia hatsa az ordtsokban tkrzdik, olyan dalokban, mint a „Mother” vagy a „Well Well Well”. A lemez a mai napig egyike a valaha kszlt legszemlyesebb zenei mveknek. Legfontosabb szma a „God”, amiben felsorolja mindazokat a dolgokat, amiben nem hisz, a Beatlest is belertve. Kvetkez ksrlete a zenekar mtosznak megszntetsre egy hossz interj volt, amit a Rolling Stone zenei jsgnak adott.

1971-ben megjelent az Imagine, karrierjnek legsikeresebb szlalbuma, melynek hangulata az lmodozs s a harag kzt vltakozik. A cmad szm, amely a vilgbke himnuszv vlt, jelkpezte Lennon „fehr korszakt” (fehr ruhk, fehr zongora, fehr szoba...)

Taln ellenhatsknt a kvetkez lemez, a Some Time in New York City hangos, rdes, ersen politizl lett, szmokkal brtnlzadsokrl, rasszizmusrl, szexulis kapcsolatokrl, a britek szereprl az szak-rorszgi vallsi halap harcokban s szemlyes gondjairl az amerikai zld krtya megszerezsben. Ezt az albumot tartjk karrierje mlypontjnak, mely tele van esetlen, primitv zenetekkel, de nagyon kevs bennk a mvszi rtk. Lennont az 1960-as vek vge ta rdekelte a baloldali politizls, tbbszr is adott adomnyokat a Trockista Munksok Forradalmi Prtjnak. A csoporttal val kapcsolata ekkor volt a legszorosabb. 1972. augusztus 30-n kt seglykoncertet adott a new york-i Madison Square Gardenben az Elephant’s Memory nev zenekar ksretvel. Ezek voltak utols teljes koncertjei. Onoval egy hten keresztl meghvott msorvezetknt mkdtek kzre a Mike Douglas Show-ban, melynek sorn kiderlt, hogy Lennon esze s humora mg mindig a helyn van.

1972-ben jelent meg „Woman is the Nigger of the World” cm, szexizmus-ellenes dala, melyben arra utal, hogy nhny orszgban a feketket diszkriminljk, ugyangy a nket is az egsz vilgon. A dalt majdnem mindenhol betiltottk, br msodik fellpsn a The Dick Cavett Show-ban megprblta elrni, hogy leadjk a TV-ben.

1973-ban j erre kapott s megjelentette a Mind Games cm albumot. Ebben egy „Nutopia” nev orszgrl nekel; ez a zld krtyrt folytatott harcnak a szatrja. Ebben az vben a legnagyobb feltnst okoz dala a klns „I’m the Greatest” volt, amit Ringo Starr nagyon sikeres Ringo cm albumra rt.

1973 sorn magnlete sszeomlott, amikor Yoko kitette a szrt a hzbl. Yoko felajnlotta asszisztensknek, May Pang-nek, hogy „legyen John-nal, segtsen neki s teljestse minden krst”. John s May hamarosan Los Angelesbe kltztt. Lennon ezt az idszakot csak „elveszett htvge” nven nevezte, br 1975 elejig eltartott. Ezalatt May btortotta, hogy tbb idt tltsn Juliannel, k pedig Cynthival bartnk lettek. 1974 sorn John nhnyszor rszegen randalrozott, de May szerint a magnletben higgadt volt, s sok testedzst vgzett.

A sok pils ellenre kpes volt egy elg j fogadtatsban rszesl albumot sszehozni, a Walls and Bridges-t. Szerepelt rajta Elton John az temes „Whatever Gets You Thru the Night”-ban, ami slger lett. Egy msik toplists szma a Beatles-szer hangzst mutat „#9 Dream”. Azzal zrta az vet, hogy meglepetsvendgknt fellpett Elton John Madison Square Garden-beli koncertjn, ahol a „Lucy in the Sky with Diamonds”, a „Whatever Gets You Thru the Night” s az „I Saw Her Standing There” cm dalokat kzsen adtk el. Ez volt Lennon utols koncertje.

1975-ben megjelent a Rock 'n’ Roll cm album, melyen ifjkorban sikeres rock and roll szmok feldolgozsai szerepeltek. A projektet htrltatta Phil Spector produceri kzremkdse s szmos jogi huzavona. A vgeredmny negatv kritikkat kapott, pedig rajta volt a „Stand by Me” nnepelt feldolgozsa is.

Ekkor Yoko els gyermekkkel volt terhes. Lennon gy dnttt, - mivel a Beatlemnia idejn nem tudta lvezni az apai let rmeit - hogy csaldi letre sszpontost. Ezt megknnytette, hogy 1976-ban engedlyeztk szmra az amerikai bevndorlst, egy tbb ves, a Nixon-adminisztrcival folytatott csata vgeztvel, amelyben szerepelt egy politikai indttats FBI vizsglat is.

Ugyancsak 1975-ben segtett megrni David Bowie „Fame” cm dalt, mely Bowie els listavezet dala lett az USA-ban.

A visszavonuls 1980-ig tartott. Lennon felfrisslt, tele volt tletekkel. Egy karibi vakci alkalmval sok dalt rt, s egy j albumrl kezdett gondolkodni. A visszatrshez Yoko Onoval elksztettk a Double Fantasy cm koncept albumot, ami kapcsolatukrl szlt. A cm egy virg nevbl eredt, amit egy killtson ltott; gy gondolta, a cm tkletesen lerja hzassgukat. A „(Just Like) Starting Over” elkezdett felfel kszni a slgerlistkon, s Lennon egy vilgkrli turnrl kezdett gondolkodni. Elkezdte a Milk and Honey munklatait is, amit vgl - sajnos - befejezetlenl hagyott. Eltelt nmi id, mire Ono rvette magt, hogy befejezze.

Lennon elgg kibrndult, amikor George Harrison I Me Mine cm knyvben szinte egy szt sem rt rla. Yoko szerint annak sem rlt nagyon, hogy Paul Beatles-dalai npszerbbek voltak, mint az vi.


Halla

December 6-n, dlutn a United Airlines Chicagobl rkez 9o4-es menetrend szerinti jratval egy Mark David Chapman nevezet fiatalember is megrkezett New Yorkba, a La Guardia repltrre.Taxival a nyugati 63. utcba hajtatott,ahol a Dakota-hzhoz kzel, a YMCA egyik szlljn hrom napra szobt brelt.Kipakolta a holmijt,majd tnak indult, de a 72.utca sarkn, Dakota-hz eltt ezuttal is hiba vrakozott.Chapman csaldottan s dhsen tblbolt egy ideig, majd visszatrt a szllba ahonnan este l9.l5-kor elindult a vrosba.Egy Mark Snyder nevezet taxisofr vette fel a kocsijba, a 8. s 55. utca sarkn, aki szerint Chapman egy nagy tskt cipelt, s nagyon beszdesnek tnt.Indulskor kzlte a sofrrel, hogy hosszabb tra indulnak, s tkzben tbb helyen is kell majd hoszabb-rvidebb ideig vrakoznia.Az els cm, ahol meglltak, a Century volt, egy art deco stlus apartmant-hz a Central Park nyugati oldalnl.Chapman a hz fbejratn ment be, majd kb.t perc mlva visszatrt, s egy ujabb cmet adott meg a Keleti 65. utca s a Msodik sugrt tallkozsnl.A msodik cmen mr csak kt percig tartzkodott, majd amikor visszaszllt a taxiba, kzlte a sofrrel."Oda kellett adnom valakinek annak az albumnak a szalagjait, amelyet John Lennon s Paul McCartney ma ksztettek.n voltam a hangmrnk, s hrom ra hosszat jtszottak egytt." Chapman nagyon feldobott volt, megkrdezte a taxist, nem kr-e egy szippants kokaint? Snyder mindvgig bizalmatlanul mregette furcsa utast, s fenntartssal hallgatta Chapman szvegeit is,majd ltta, hogy utasa csvlni kezdi a fejt,s maga el mosolyog,mintha valami jrna a fejben. A "fuvar" utols llomsa a Bleecker utca s a Hatodik sugrt sarkn volt, ahol tbb hanglemezbolt is van egyms mellett. Chapman hangulata itt hirtelen megvltozott.Dhsen kezdett el beszlni az olyan sikeres emberekrl, mint a rocksztrok.Aztn fizetett, s kiszllt, Snyder tbb nem ltta.Chapman betrt az egyik hanglemezboltba, s megvsrolta John Lennon j Double Fantasy cm albumt, majd gyalogosan visszament a szllsra s nyugovra trt.

 

Msnap, 7-n Chapman korn kelt, rendbeszedte magt, s mr l0.30-kor msokkal egytt a Dakota-hznl "dekkolt"abban remnykedve,hogy a nagy jvs-mensben a hz egyik lakja, John Lennon is felbukkan a tmegben.Chapman trelmesen vrakozott, de ebdidben meggondolta magt, s eltvozott.Visszament a YMCA szllsra, ahol sszecsomagolt, s tkltztt Manhattan szvbe, a Sheraton szllba, az 52. utca s a Hetedik sugrt sarkra. Ksbb azt mondta vallatinak, hogy tulsgosan picinek tallta a szobjt, s a szllban ltott homoszexulisok is nagyon idegestettk.

A Sheratonban a hetedik emeleten a 2730-as szobt vette ki ht /!/ napra, jszaknknt 82 dollrrt. A recepcin a Bank of Hawaii Visa-krtyjval fizetett,mintha takarkoskodni akart volna a nla lv kszpnzzel! A szobba felrve itt is kipakolta titskjt, kitette az asztalra zseb-Biblijt, az tlevelt, valamint kedvencnek,Todd Rundgrennek a kazettjt. Rendbeszedte magt, majd vrosnzsre indult. Ezuttal egy knyvesbolthoz vitette magt, ahol kedvenc s mr szmos alkalommal olvasott knyvt, Salinger Zabhegyez cm regnyt szerette volna megvsrolni,de az eladk sajnlkozva kzltk,hogy pillanatnyilag nincs raktron a keresett m.Chapman azonban nem tvozott res kzzel.A szeme megakadt egy kpeslapon,amely az zbl Dorothy-t brzolta.Gyorsan megvette,akrcsak a Playboy januri szmt, amelyben egy hossz Lennon-interjt tallt.Visszatrve a szllba, a csaknem res tteremben megvacsorzott, majd srzgets kzben elolvasta az interjt. Aztn a lap kzepn nzegetni kezdte a meztelen nt brzol posztert, s gy dnttt a Zabhegyez hsnek,Holden Caulfieldnak a pldjt kvetve,hogy is felhv a szobjba egy prostitultat.A Manhattan-i Yellow Pagesbl kikeresett egy callgirl szolglatot, s telefonon klfldi szrmazs,egzotikus nt krt magnak a szobjba.

A n nhny perc mlva meg is rkezett, s Chapman pontosan gy viselkedett vele,mint kedvenc regnyhse.Elbb csak beszlgetett vele, majd klcsnsen megmasziroztk egymst, de nem szeretkeztek.A n nem leplezett csodlkozssal,hajnali hromkor l90 dollrral a zsebben tvozott a szobbl, Chapman pedig lelkiismeretfurdalstl gytrve felhvta a felesgt Honoluluban, aki - helyi id szerint 22 rakor - ppen befejezte a korbban Chapmantl kapott Zabhegyez ktet olvasst.Frje azzal adta oda neki a knyvet, hogy elolvassa utn bizonyra jobban megrti majd t.A knyvbe dedikcit is rt Holden Caulfield alrssal.

Telefonls utn elvette a Biblijt, s a The Gospel According To John cm fejezetnl nyitotta ki,ahov a John sz utn berta "Lennon".Aztn kilenc rra felhzta az bresztrjt, s lekapcsolta a villanyt.

December 8-n Chapman dleltt l0-kor kelt fel, lezuhanyozott, s gy dnttt, hogy ezuttal brmeddig hajland lesz vrni, hogy tallkozhasson Lennonnal. J melegen felltztt, majd a nla lv kincseket -Dorothy fnykpt,Todd Rundgren kazettjt, a zseb-Biblijt /amelybe a Holden Caulfield nevet rta bele/, tlevelt, a YMCA egyik tisztsgviseljnek ajnllevelt, egy magrl kszlt fnykpet, egy l965-s "Chevit" brzol fott a kzpiskolai vekbl, valamint egy Honolulu-Chicago-Honolulu repljegyet, s a hozztartoz csomagjegyet -gondosan afle oltrkpknt elrendezte az asztalon. Amikor elkszlt, a megtlttt pisztolyt a kabtzsebbe tette,a Double Fantasy albumot a hna al vgta,s lifttel lement a fldszintre.A szllodbl a legkzelebbi knyvesbolt fel vette az irnyt, ahol megvsrolta Salinger knyvnek egy piros fedel,papirbortj kiadst.A knyv cmoldalra rrta:"Holden Caulfieldtl Holden Caulfieldnak",al pedig "Ez az n vallomsom".Aztn elindult a Nyugati 72. utcn a Dakota-plet fel....

Az plet el rve megkrdezte a portst, Patrick O'Loughlint, ltta-e aznap reggel elmenni Lennont? A nemleges vlaszt hallva gy dnttt, hogy akkor megebdel, s a Dakota kvzjba meghvta azt a kt lnyt is, akik Lennonra vrva szintn ott lldogltak a bejratnl. Ebd utn visszatrtek rhelykre, ahol Cahpman megismerkedett Paul Goresh-sel, egy New Jersey-be val amatr fotssal, akit a hz alkalmazottai Fat Dave nven mr jl ismertek.Rendszeresen ott lebzselt a hz eltt,s megprblta a tvoz vagy rkez hressgeket lefotzni, hogy valamelyik ujsgnak eladhassa a kpeket.Aznap szerencsje volt, mert dlutn lencsevgre kaphatta Lauren Bacallt, Paul Simont s Mia Farrow-t is,de az igazi nagyvad, John Lennon mg mindig nem mutatkozott.Igy Goreshnek volt ideje kikrdezni a bartjt,akirl azt is megllapthatta, hogy Chapman nem lehet valami nagy Beatles-rajong,mert nem ismerte fel Allen Kleint, a Beatles egykori menedzsert, aki szintn felkereste valamirt az pletet. De azrt a dlutn mgsem telt el teljesen esemnytelenl Chapman szmra,mert hamarosan egy Chevrolet dzsippel a kis Sean rkezett meg, nevelnje trsasgban.Goresh lelkesen dvzlte ket, s Chapmant is bemutatta nekik, mint olyan rajongt, aki Hawaiibl rkezett a tisztelett tenni.Chapman bartsgosan kezet rzott Seannal, nhny protokolris mondatot is vltottak, majd a fi kisrjvel egytt eltnt a bejrati ajt mgtt. Ezt kveten sokig nem trtnt semmi, ezrt Chapman kabtja zsebbl elvette a knyvt, s elkezdett olvasni.

John Lennonnak december 8-n zsfolt s hajszs napja volt. Dleltt Annie Leibovitz-cal, az ismert fotssal dolgoztak az plet hetedik emeletn John s Yoko brelt laksban.A sztrfots a Rolling Stone-ban megjelen cikkhez ksztett felvteleket.Tbbek kztt ekkor kszlt az a hres,fellrl fnykpezett fot is, amelyen Lennon meztelenl simul, fondik a mellette fekv,talpig feketbe ltztt Yokora. Amikor Lennon megltta a polaroid kamerval kszlt prbafelvtelt, szinte knyrgtt Leibovitznak:"Ugye megigri,hogy ez lesz a cmlapon!" A fotzs dlben rt vget,majd ebd utn Lennon Dave Sholint, egy San Fransisco-i rdis DJ-t fogadott az els emeleten lv Studio One-ban, hogy lete utols interjjt adja.

Sholin s a stbja dlutn tkor hagyta el az pletet, hogy a repltrre induljanak.Velk egytt John s Yoko is megjelent a Dakota-hz kapujban,hogy limuzinjukkal a Record Plant stdiba menjenek.Az aut azonban ksett, ezrt vrakozniuk kellett a jrdn, ahol azonnal kisebb csoportosuls vette krl ket. Lennon autogramokat osztott, s Chapman is odatartotta el a Double Fantasy albumot, aminek a bortjra Lennon rkanyartotta a nevt:"John Lennon, l980 december."

 

Mikzben rt,Goresh vadul kattogtatott, s gy kszlt az a vilgsajtt ksbb bejrt fot, amelyen a gyilkos s ldozata egy fnykpen lthat.-"Tessk, ezt szeretted volna?"-krdezte Lennon Chapmantl,amikor visszaadta neki a lemezt. Chapman nem vlaszolt. Zavarban volt, Lennon jelenltben valsggal lebnult.Csak akkor tudott megszlalni, amikor Lennonk autja mr eltnt a forgalomban.-"A kalapom rajtam volt-e a fotn,vagy sem? - krdezte Goresht.- Azt szeretnm, ha nem lett volna rajtam." - mondta. Majd hozztette:_"Ezt senki nem fogja nekem elhinni Hawaii-on!"

Lennonk tvozsa utn a hz eltt sszeverdtt rajongk is elmentek, s mr csak Goresh illetve Chapman maradt az plet eltt.Goresh fl kilencig kitartott, aztn bcszni kszlt,de Chapman figyelmeztette:"n a helyedben vrnk mg.Soha nem tudhatod,hogy ltod-e mg valaha.Trtnhet valami...."

Goresh azonban hajthatatlan volt, s tvozott,Chapman pedig beszlgetni kezdett Jose Perdomo-val - egy fehrhaju, idsebb kubaival,az gyeletes kapussal - a Diszn-blrl,a Kennedy-gyilkossgrl.

A Record Plant stdiban aznap remek volt a hangulat.Nem sokkal Lennonk megrkezse utn David Geffen a Double Fantasy kiadja azzal a hrrel rkezett, hogy az album Angliban aranylemez lett, az amerikai listn pedig mr a l2. helyen szerepel.A stb termszetesen szerette volna megnnepelni a nagy sikert, de Lennonk ehhez tlsgosan fradtnak reztk magukat, s gy dntttek, inkbb hazamennek, hogy msnap korn reggel folytathassk a munkt.

Lennon csaknem t vi sznet utn l98o augusztusban kezdett el jra dolgozni, miutn elzleg "hziasszonyknt" csak a kisfival, Seannal foglalkozott.A hzaspr eleinte csak sajt kedvtelsre kezdett el dalokat rni,s gy dntttek - miutn Lennon szerzdse l976-ban az EMI/Capitolnl lejrt-, hogy ezuttal elbb kszre csinlnak egy teljes lemezanyagot, s csak utna vlasztanak hozz kiadt.Az 54. utcban kibreltk a Hit Factory stdit s nhny alatt elksztettk a ksbb Double Fantasy cmmel megjelent albumot,amelyen Johnnak s Yokonak is 7-7- felvtele hallhat.A dalokat ksbb megmutattk Geffennek,aki elnys felttelek mellett rmmel vllalta a lemez kiadst, st annak folytatsra is szvesen szerzdtt.Lennonk ezen az estn is mr ennek az j albumnak a felvtelein dolgoztak,amikor "bulizs" helyett l0 ra utn hazafel indultak.

Chapman ekkor mr csaknem t rja vrt Lennonk visszatrsre.Hogy mirt nem lte meg kiszemelt ldozatt dlutn? Taln,mert tlsgosan sokan verdtek ssze John krl, s flt, hogyha elveszi a fegyvert, akkor dulakodni kezdenek vele,s elhibzza a clt? Vagy az utols pillanatban megijedt "kldetse" kvetkezmnyeitl? Esetleg megszlalt a lelkiismerete? Nem tudni!Az viszont tny,hogy ks jjel a nptelen utcn a hazatr hzaspr sokkal jobb clpontot knlt,mint dlutn!

Lennonk limuzinja 22.50-kor rkezett vissza a Dakota-hz el.Elsknt Yoko szllt ki,majd John kvetkezett, kezben egy kazettsmagnval, s tbb, az esti prbk alkalmval kszlt demo-kazettval. Amikor Yoko elhaladt Chapman mellett, a fi odaksznt neki:"-Hello!"-Aztn Lennon is odart mell, s alaposan szemgyre vette a szemveges fit, akinek -ahogy azt l98l prilisban Dr. Richard Bloom pszichiternek elmondta -a kritikus pillanatban egy titokzatos bels hang azt kezdte mondani:”Tedd meg! tedd meg! tedd meg!”

Chapman ekkor kt lpst tett elre, kabtzsebbl elvette a pisztolyt, s tzelllsba helyezkedett, majd halkan megszlalt:-"Mr Lennon?!" John nhny lpsnyire a bejrattl flig megfordult, amikor a hta mgtt 7-8 mterre ll Chapman tzelni kezdett.Az els kt lvs htulrl, mellmagassgbl rte s megprdtette az ldozatot. Aztn a kvetkez kt lvedk a vlln tallta el, az tdik pedig clt tvesztett.Chapman, miutn kiltte a trat, leeresztette a kezt, s kisrletet sem tett a meneklsre. Pedig alig nhny mterre a helyszntl, az t msik oldaln a kzeli metrlloms labirintusban knnyen eltnhetett volna. De Chapman nem mozdult, nem meneklt.Csak llt, s vrt. Mintha megsznt volna krltte a vilg! szre sem vette,hogy Lennon a golykkal a testben mg nhny lpst halad elre, kinyitja a bejrati ajtt,elbotorkl a kzeli irodig, ahol arcra borulva a fldre rogy.

Az pletben Jay Hastings volt az jszakai ports. A fiatal frfi ppen ujsgot olvasott, amikor meghallotta a lvseket, majd a betrt ablakvegek csrmplst.Aztn felbukkant eltte a tntorg John, s hta mgtt a hallravlt,sikoltoz Yoko.-"John lelttk!"-kiablt hisztrikusan a n, aki letrdelt a frje mell, s kzbe vette a fejt. Hastings elszr nem akart hinni a szemnek.Azt gondolta,hogy megrendezett jelenet szemtanja.De amikor a magnetofon a fldnek csapdott, s a kazettk zrgve sztszrdtak, felfogta,mi trtnik krltte. Reflexszeren megnyomta az asztala al beszerelt vszjelz gombot, amely automatikusan a legkzelebbi rendrrst riasztotta. Aztn rohant, hogy segthessen.Kabtjval betakarta a remeg Lennont, a sebek elktzshez pedig valsggal letpte a nyakbl a nyakkendjt. De nem sokat segthetett, mert az ldozatnak a szjbl s a mellbl is bugyogott a vre. A szemei nyitva voltak, de mr vegesedtek.Aztn hirtelen hnyni kezdett: mg tbb vrt s hsra emlkeztet ppes anyagot klendezett, mikzben Yoko eszelsen orvosrt kiablt. Hastings felugrott, s a 9ll-es seglyhivt kezdte hvni.Amikor visszaguggolt Lennon mell, folyamatosan ezt motyogta:-"Minden rendben van, John. Megltod, rendbe jssz!"

Jose Perdomo ekzben az plet eltt odalpett Chapmanhez,s rrivallt.-"Leltted ezt az embert!" Chapman halkan csak ennyit szlt:-"Ne aggdj,Jose! - "Tudod te,hogy mit csinltl?" folytatta az reg.-"Ne aggdj!- felelte ismt Chapman, aztn a Zabhegyez fhshez,Holden Caulfieldhez hasonlan is ledobta a fldre a fegyvert,majd levette a kabtjt, s a lbhoz tette, hogy az rkez rendrk lthassk, fegyvertelen.Aztn mr csak llt, s vrt. Nem mozdult akkor sem, amikor Jay Hastings is kirohant az plet el, hogy megnzze magnak, ki ez az ember?Egy kvrks, szemveges srcot ltott, aki az egyik lmpa alatt llt blazirt nyugalommal egy knyvet olvasott. A kzeli utcbl mr hallatszottak a rendrautk szirni.

Elsknt a Tony Palma-Herb Frauenberg s a Steve Piro-Peter Cullen jrrpros rkezett a helysznre.A rendrket Perdomo vezette oda Chapmanhez, aki tovbbra is nyugodtan vrt. Semmi ellenllst nem tanustott, amikor megbilincseltk. Csupn kszer szlalt meg:-„Krem,ne bntsanak.Krem...." Majd kicsit ksbb:"Egyedl tettem.Krem,ne bntsanak!"

Bent az pletben Lennon mr a vrbe fagyva fekdt a fldn.A rendrk felfel fordtottk a testet, s amikor lttk, milyen slyosak a srlsek,gy dntttek, hogy kiviszik a rendrauthoz, s megprbljk krhzba szlltani. A sebesltet az idkzben megrkez harmadik jrrkocsi hts lsre tettk be. Palma kzlte a sofrrel, hogy hajtson, ahogy tud, mert John Lennont kell krhzba vinnie. volt az egyedli, aki felismerte, ki az ldozat?

Amikor a jrrkocsi szirnzva elindult, az els lsrl htrafordulva James Moran megkrdezte a mg mindig vrz Lennont:-„Meg tudja mondani,ki maga?...Maga John Lennon?" - "Igen."-hallatszott az alig rthet hrgs a httrbl.Lennon mr nem tudott rtelmesen beszlni.Ez volt az utols letjel,ami adott.

A jrrkocsi a Columbus sugrton rlt sebessggel,villogva,szirnzva hajtott t a pirosokon,majd az 58.utcrl bekanyarodott a Roosevelt krhz el,ahol az gyeleti osztly sebszteamje mr a bejratnl megkezdte a sebeslt jralesztst.De amikor meglttk a sebeket, tudtk, hogy semmi eslyt nem hagyott szmukra a szeszlyes s kiszmthatatlan sors!

A Dakota-hz eltt Steve Piro ltette be jrrkocsijnak hts lsre a megbilincselt Chapmant,akire keser dhben is rordtott.-"Tudja maga, hogy mit csinlt? Tudja?" Chapman komolyan vlaszolt. -"Figyeljen!...Nagyon sajnlom.n nem tudtam,hogy a maguk bartja volt."A szhoz sem jut rendrk Chapmant a legkzelebbi rendrrsre vittk be, ahol azonnal megkezdtk a kihallgatst.

A krhzban ezalatt Lennont felfektettk a mtasztalra,de mr nem volt pulzusa.A htulrl rkez kt lvedk thatolt a tdejn,s ell, a mellkason keresztl tvozott, klmnyi sebeket hagyva htra. Ezek kzl az egyiket az orvosok Lennon fekete brdzsekijbe fennakadva talltk meg.A harmadik lvedk eltrte a bal oldali vllcsontjt, a negyedik pedig ugyancsak a vllat rte, de olyan szerencstlenl, hogy a gellert kapott goly megsrtette a nyaki teret, s hosszan felhastotta a lgcsvet is. A lvsek teht egyenknt is rendkivl slyosak,s valsznleg hallosak lettek volna,de gy egytt a ngy tallat vgzetesnek bizonyult.Az orvosok hiba prbltak ki minden rendelkezskre ll eszkzt, Lennont nem tudtk visszahozni az letbe.Utbb azt nyilatkoztk, taln tbb eslyk lett volna, ha az ldozatot a helysznen hagyjk fekdni, s ott kap orvosi elltst, mert a mozgatssal s a szllitssal valsggal kipumpltk a vrt az klmnyi sebekbl.Lennon vrnek gy 8o szzalka elfolyt, s vgs diagnzisknt, a halla okaknt vrzses sokkot llaptottak meg.

Yoko Onot jrrkocsijban Tony Palma vitte be a krhzba.Yoko mr a krhzbl hvta fel David Geffent, aki percek mlva megrkezett, de mr sem tehetett semmit. - "Valaki leltte Johnt!"-sirnkozott neki Yoko, akivel az orvosok mg nem kzltk, hogy a frjt nem tudtk megmenteni.-„El tudod te ezt hinni? - motyogta. - Valaki leltte..."

 Dr Stephen Lynnek,a Roosevelt krhz gyeleti osztlya igazgatjnak jutott az a hltlan feladat, hogy Yokoval kzlje a rossz hrt, Lennon minden jralesztsi kisrlet ellenre,a mtasztalon meghalt.Yoko csak bambn nzett r, s szinte nkivleti llapotban krdezte tle:-"Ugye,csak azt mondja,hogy alszik?"

Az zvegyet ksbb Palma s Frauenberger vitte vissza a Dakota-hzba, ahol ekkor mr ezrek vrakoztak, virrasztottak az utcn. Voltak, akik nekeltek, mg tbben srtak, de a nagy tbbsg - gyertyval a kezben - nmn llt, s gyszolt.New Yorkban jflkor mr szinte mindenki tudta, hogy mi trtnt.A rdi-s televizimsorokban - az adsokat megszaktva - mondtk be a tragdia ismertt vlt rszleteit.

A tmeget ltva a rendrk Yokot s Geffent az plet hts ajtajn csempsztk be.Az zvegy egyelre nem volt kihallgathat llapotban. Csak annyit intzett, hogy megkrte Rick De Palma-t,a Lenono Company irodavezetjt, hogy hvjon fel hrom embert: Mimi nagynnit, Juliant s Paul McCartney-t. De Palma-nak azonban az trs ideltolds s a zsfolt vonalak miatt nem sikerlt kzvetlenl rtestenie a Johnhoz legkzelebb ll embereket.



A gyilkossg
 
Lennonk laksa New Yorkban1980. december 8-n, ks dlutn, New York-ban egy megzavarodott rajong, Mark David Chapman lpett a stdiba indul Lennonhoz, hogy alrassa a Double Fantasy cm album egy pldnyt. Ezt a kedves gesztust egy fots meg is rktette, hogy a New York Daily News egy ksbbi szmnak cmlapjn szerepeljen. Chapman a nap sorn a Dakota-hz krnykn maradt, mialatt a kzeli Central Park tzijtka foglalta le a ports s az arra jrk figyelmt.

Este, Ono „Walking on Thin Ice” cm kislemeznek felvtele utn Lennonk visszatrtek laksukba. 22:50 krl limuzinjukkal a Dakota-hz el parkoltak. Elszr Ono szllt ki, utna Lennon. Mialatt Ono bement, Lennon Chapmanre nzett, utna a bejrat fel indult.

Mikzben Lennon elstlt mellette, Chapman azt krdezte: „Mr. Lennon?”. Ahogy Lennon megfordult, Chapman gy helyezkedett, amit a szemtank „harclls”-nak neveztek, majd ltt - tszr. Az egyik mellment, a tbbi Lennon htt s vllait rte. Az egyik lvedk az aortjt tallta el.

Chapman ottmaradt, fegyvert Jos Perdomo vette el, utna azt krdezte tle: „Mit csinlt, mit csinlt?”; Chapman csak annyit vlaszolt: „Lelttem John Lennont”. Ezutn levette a kabtjt, majd J.D. Salinger Zabhegyezjt kezdte olvasni. A rendrsg perceken bell kirt, s Chapman mg mindig olvasott.

Mivel nem tudtak vrni a kirkez mentre, kt rendr a jrrkocsi hts lsn a Roosevelt Krhzba szlltotta Lennont. Mikor megkrdeztk, hogy tudja-e kicsoda, nem egybehangz vlemnyek szerint azt vlaszolta, hogy „Igen”, vagy „John Lennon vagyok, a Beatle”, vagy csupn blintott, gy nem tudjuk biztosan, mik voltak az utols szavai. Minden, megmentsre irnyul erfeszts ellenre belehalt a 80%-os vrvesztesgbe. 40 ves volt.

Az els hrt a mernyletrl az jonnan alaptott CNN adta; Kathleen Sullivan msorvezetn jelentette be, hogy Lennont lelttk s pp a krhzba szlltjk (a hallhrt mg nem erstettk meg). m a legtbben elg furcsa mdon rtesltek az esemnyrl. Howard Cosell, a legends sportriporter, az ABC Monday Night Football cm msornak tudstja jelentette be a hallhrt:

Cosell: „Emlkezznk arra, hogy ez csak egy focimeccs, mindegy, ki gyz vagy veszt. Az ABC News egy slyos tragdirl rtestett minket New York Citybl. John Lennon - taln a leghresebb Beatle - new york-i lakhza eltt t lvst kapott, s krhzba szllts kzben elhunyt.”
A konkurens NBC csatornn jval szokvnyosabban adtak hrt az esetrl. A „The Tonight Show Starring Johnny Carson” cm msor egyik jelenett megszaktottk, bemondtk a hrt, majd folytattk a msort.

Amikor az 1960-as vekben Lennont arrl krdeztk, szerinte hogyan fog meghalni, azt felelte: „Biztos valami rlt fog kinyiffantani.” Tbb amerikai s kanadai Beatles-koncerten megerstett rizetet kaptak a fenyegetsek miatt, Ringo Starr azt mondta, hogy egy montreali koncerten a cintnyrok mgtt kellett lnie. Br Lennon ezt minden bizonnyal viccnek sznta, mgis bekvetkezett. Mg egy hasonl kijelentst tett utols interjjban, amikor azt mondta, gy rzi, mintha valaki kvetn: elszr szvetsgi gynkk az 1970-es vekben, hogy deportljk, majd a megszllott rajong 1980-ban.


Megemlkezsek
 
A Strawberry Fields emlkmNagy tmeg gylt ssze a Dakota-hz krl Lennon hallnak jszakjn. Ono kizent, hogy az neklsktl nem tud aludni s arra krte ket, hogy vasrnap gyljenek ssze a Central Parkban egy csendes, tz perces imra. A csendes gylsre val felhvst vilgszerte megfogadtk.

Klns emlket lltott Lennonnak a Rolling Stone magazin, amikor nem sokkal a gyilkossg utn megjelent szmnak cmlapjra az az Annie Leibovitz ltal a lvldzs reggeln ksztett fot kerlt, amelyiken Lennon lthat meztelenl, embrionlis pzban, amint megcskolja a teljesen felltztt Ont.

A Strawberry Fields Emlkmvet Lennon emlkre ptettk a Central Parkban, szemben a Dakota-hzzal. Mikor 2001-ben George Harrison meghalt, az emberek itt gyltek ssze a megemlkezsre.

2002-ben Liverpool repltert Lennonrl neveztk el. A mottjuk: „Above us only sky” („Felettnk csak az g” - az Imagine cm dalbl).


lnevek
Szlkarrierje sorn Lennon a sajt albumain (s msok, pldul Elton John albumain is) klnbz lneveken szerepelt, mint pldul: Dr Winston O'Boogie, Mel Torment (szjtk Mel Torm nekes nevre, torment=kn, knlds, gytrelem) s A Tiszteletre Mlt Fred Gherkin. s Ono (Ada Gherkin vagy ms lnven) utazsaikon is hasznltk a neveket, hogy elkerljk a felesleges felhajtst.


letrajzok s knyvek
John Lennon: Boldog Karcsonyt (desvz Kiad, 1990)
John Lennon: Kvr dudor Eric Hearble fejn (Httr Kiad, 1995)
John Lennon: John Lennon sajt szavaival (Allprint, cop. 2004)
Koltay Gbor (szerk.): John Lennon 1940–1980 (Zenemkiad, 1981)
Molnr Imre: Npszerbb Jzus Krisztusnl?! John Lennon regnye (Tindi, 1990)
Jason Leen: zenet: John Lennon az tdik dimenzibl (Hunga-Print Nyomda s Kiad, 1992)
Richard Buskin: John Lennon lete s legendja (Phoenix Knyvkiad s Terjeszt Kft., cop. 1993)
Corinne Ulrich: John Lennon (Magyar Knyvklub, 2001)
Jann S. Wenner: John Lennon emlkezik (Cartaphilus, 2001)
Benedek Szabolcs: gy lt John Lennon (Dekameron, 2002)
rdekessgek
Tbben lltjk, hogy John Lennon halla politikai gyilkossg volt.
Darrel Dimebag heavy metal zenszt Lennon hallnak az vforduljn ltk meg 2004-ben.
Lennon bartja, Klaus Voormann ksztette a Beatles „Revolver” cm nagylemeznek bortjt. Zenszknt nem csak a The Plastic Ono Banddel lpett fel, hanem George Harrison-nal s Manfred Mann-nel is.


 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG