Rubber Soul
2006.07.10. 22:56
The Beatles Rubber Soul Típus nagylemez Megjelent 1965. december 3. (UK) 1965. december 6. (US) Felvételek Abbey Road Studios 1965. június 17-november 11. Stílus Rock Hossz 34 perc 20 mp (UK) 29 perc 25 mp (US) Kiadó Parlophone (UK) PMC 1267 (mono) PCS 3075 (sztereó) CDP 7 46440 2 (új kiadás, csak sztereó) HMV BEA CD25/2 (25. évfordulós kiadás, korlátozott példányszám) Capitol (US) T-2442 (mono) ST-2442 (sztereó) Producer George Martin
Rubber Soul a címe a Beatles 1965-ben megjelent albumának, amit 7 hét alatt vettek fel, hogy időben kikerülhessen a karácsonyi vásárra és amely mind kritikai, mind anyagi értelemben nagyon sikeres volt.
Eredeti hangzásukhoz képest művészileg már sokat fejlődtek és a lemez minden számát a zenekar tagjai írták. Új hangszereket használtak (pl. a szitárt a "Norwegian Wood (This Bird Has Flown)"-ban) és tisztán kivehető más kortárs művészek - mint Bob Dylan - hatása. A dalszövegek egyre érettebbek és más témák is megjelennek a romantikus szerelem mellett. A férfi-nő kapcsolat leírása árnyaltabb, gyakran negatív hangvételű. A "Norwegian Wood" az énekes és egy nő találkozásának kétértelmű bemutatása, a "You Won't See Me" lányalakja éretlen és makacsul elutasító a szerzővel szemben, az "I'm Looking Through You"-ban pedig nem bánik vele „rendesen”. A „lány” olyan valakire utal, aki „megaláz a barátok előtt” és a "Run For Your Life" még homályos, életveszélyesnek tűnő fenyegetést tartalmaz.
A lemez 1965. december 11-től számítva 42 hétig szerepelt a brit slágerlistán és karácsonyra átvette a Beatles előző albumának, a Help!-nek a listavezető helyét, ahol aztán nyolc hétig tartotta magát. Könnyűzenei klasszikussá vált — 1987. május 9-én három hétre ismét a lista vezető helyére került, majd tíz évvel később megint visszatért.
1988-ban a Q magazin olvasóinak szavazása alapján minden idők 40. legjobb albuma; 2003-ban a VH1 zenei csatornán a 6. helyre került, míg a Rolling Stone magazin az 5. helyre rangsorolta.
Az album dalai "Drive My Car" (Lennon-McCartney) "Norwegian Wood (This Bird Has Flown)" (Lennon-McCartney) "You Won't See Me" (Lennon-McCartney) Közreműködött Mal Evans Hammond orgonán "Nowhere Man" (Lennon-McCartney) "Think For Yourself" (Harrison) "The Word" (Lennon-McCartney) Közreműködött George Martin harmoniumon "Michelle" (Lennon-McCartney) "What Goes On" (Lennon-McCartney-Starkey) "Girl" (Lennon-McCartney) "I'm Looking Through You" (Lennon-McCartney) "In My Life" (Lennon-McCartney) Közreműködött George Martin zongorán "Wait" (Lennon-McCartney) "If I Needed Someone" (Harrison) "Run For Your Life" (Lennon-McCartney)
Az amerikai kiadás
A Rubber Soul az Egyesült Államokban három nappal a brit kiadás után jelent meg és karácsonytól kezdve 59 hétig szerepelt a slágerlistán, ebből 1966. január 8-tól számítva hat hétig az első helyen. Kilenc nap alatt 1,2 millió példányban kelt el és mai napig több, mint négy milliót vásároltak belőle az Egyesült Államokban.
Mint a többi Sgt. Pepper előtti Beatles albumnál, a Rubber Soul esetében is különbözött a brit és az amerikai kiadás. Az amerikai Rubber Soul némileg „folk-rock” jelleget öltött, köszönhetően az "I've Just Seen a Face" és az "It's Only Love", brit Help!-ről idetett számoknak és az ütmesebb "Drive My Car", "Nowhere Man", "If I Needed Someone", és "What Goes On" kihagyásának. Ezek később a hírhedt "Yesterday" ... and Today lemezen kaptak helyet.
|