Fonogrf
2006.08.03. 09:47
Fonogrf egyttes
Trtnetnk a negyvenes vekben kezdõdik - ekkor lttk meg ugyanis a napvilgot a fõszereplõk. Szrnyi Szabolcs nyitotta a sort 1943-ban, õt Levente ccse kvette 1945-ben. Brdy Jnos, Nmeth Oszkr s Koncz Zsuzsa 1946-ban csatlakozott a hbor utni elsõ nemzedkhez. Õket nmi lemaradssal kvette Mricz Mihly 1948-ban, vgl pedig Tolcsvay Lszl zrta a sort - õ mr a boldog tvenes vek gyermekeknt, hiszen 1950-ben szletett.
A szlinapokat szmon tartk kedvrt lljanak itt a pontos szletsi dtumok: Szrnyi Szabolcs - 1943. szeptember 23., Szrnyi Levente - 1945. prilis 26., Koncz Zsuzsa - 1946. mrcius 7., Brdy Jnos - 1946. prilis 5., Nmeth Oszkr - 1946. oktber 5., Mricz Mihly - 1948. mrcius 1., Tolcsvay Lszl - 1950. jnius 24.
A legends hatvanas vek esemnyeit ehelyt nem rszletezzk - Koncz Zsuzsa Ki Mit Tud?-os felbukkanstl az Ills zenekar klasszikus formcijnak (Ills Lajos, Psztory Zoltn, Szrnyik, Brdy) tndklsn t a Tolcsvay egyttes (ksõbb Tolcsvay Tri, mg ksõbb Tolcsvayk s a Tri, ez utbbiban a tagok: Bla, Lszl, Czip Tibor, Mricz Mihly s Nmeth Oszkr) dtõ megjelensig s sorozatos talakulsaiig oly sok minden trtnt akkoriban, hogy az embernek kprzni kezd a szeme, ha a mlt kristlygmbjbe rved. A hõskorszak feldolgozst teht nagyvonalan hagyjuk meg msoknak - a szmunkra valban fontos esemnyek a hetvenes vek elejn kezdõdnek.
A magyar beatzent alaposan felbolygatjk az j vtized nyitnyn vgbement nagy vltozsok. Az egykori amatõr barti trsasgokbl indult, idõkzben befutott s (majdnem) profiv vlt zenekarok komoly talakulson mennek t ezekben az vekben. Amikor 1971-ben az Omega s a Metr egyttesek vajdsbl megszletik az LGT, az Ills mg meglehetõsen stabil formcinak tûnik. Kevssel ksõbb viszont ezen a csapaton is mutatkozni kezdenek a kifrads jelei. A proftikus Szrnyi Levente 1975-ben gy beszl errõl:
"...tny s val, hogy az Ills egyttes komoly vlsgba kerlt. Nem csak a legutols idõkben, hanem mr akkor, amikor mg mindenki hallelujzott krltte. n mr akkor vilgosan lttam, hogy ezt a trsasgot lehetetlen ilyen szinten sokig fenntartani. A levest nem lehetett jra meg jra felmelegteni, a leves elromlott. (...) Egy idõ utn nevetsgess vltunk volna, ez biztos. (...) Vgl teljesen nyilvnvalv vlt elõttem, hogy ezt a korszakot le kell zrni, be kell fejezni, mert klnben a mltbeli eredmnyeinket is tnkresilnytjuk." (Mikls Tibor: Keresem a szt, keresem a hangot...)
A helyzet pikantrijt fokozza, hogy az Illsk ltal j ideje tmogatott Tolcsvay egyttes - mely ekkor, plyja cscsn Tolcsvayk s a Tri nven szerepel - ltvnyosan "felnõ", s produkciik gy sznvonalban, mint npszerûsgben mr-mr a kifrad Ills konkurrencijv kezdenek vlni. Tolcsvay Lszl emlkezik:
"Dalokat mg csak tudtunk volna rni, de egy ponton az egyttes megllt a fejlõdsben, s ebben nem kis rsze volt annak a felismersnek, hogy a bartsg s a szemlyes j viszony ellenre, a zenei hangvtel hasonlatossga kvetkeztben rivlisv vltunk az Ills egyttesnek, mellettk viszont csak rk msodikok lehettnk. Ez a furcsa, ellentmond helyzet volt a megtorpansunk egyik oka. A msik ok az volt, hogy az egyttesnk nem volt igazn j. Hinyzott az egysg (...) Mi ketten Blval a zenei elkpzelsek tern akkor mr komoly ellenttbe kerltnk. n mr szintetiztort vsroltam, korszerû zenei hangzst akartam elrni, Bla pedig mg mindig a npzenei stlus megtartsa mellett kardoskodott." (Mikls Tibor: Keresem a szt, keresem a hangot...)
Akadnak persze tovbbi feszltsgek is az emltett zenekarokon bell s a zenekarokat krlvevõ szfrban - ezeket viszont mr nem cscsljuk tovbb. Fontosabbak nluk azok a prblkozsok, amelyeknek a kialakult "csapat" - vagyis az Ills, Tolcsvayk s Koncz Zsuzsa - egytt tartsa a cljuk. Elsõsorban Brdy Jnos fradozsainak ksznhetõen alakul meg 1972-ben a KITT Egylet - vagyis Koncz, az Ills s a Tolcsavyk s a Tri kzs vllalkozsa. Rvid fennllsa - s egy politikai zû letiltst kvetõ "stdifogsg" hnapjai - alatt a KITT ngy nagyszerû nagylemezt alkot, melyek 1973-74-ben jelennek meg. A Ne srjatok, lnyok cmû, thangszerelt Ills ntkat tartalmaz LP-t azta sem nyomtk jra. Ezt az unikumnak szmt albumot a j szimat kznsg azonnal az Ills bcslemeznek titullja - mint csakhamar kiderl, nem is alaptalanul. Az ugyanekkor napvilgot lt j Koncz-lemez, a legends, rvid ideig forgalmazott majd bezzott Jelbeszd album mg egyrtelmûen az illsi hagyomnyokat kveti, azonban Szrnyi Levente elsõ szllemeze, az elõzõeknl nem kevsb jelentõs Utazs LP "mr stlustrs" - legalbbis Ills Lajos szerint. (Szab Ferenc interjja, Npszabadsg, 1973. november 4.) Ezt az albumot mr szinte kizrlag a lassan formld j grda tagjai ksztik.
Ills Lajos 1973 õszn jelenti be egyttesnek feloszlst. Õ maga musicalszerzsbe kezd, majd tmenetileg visszavonul, a Szrnyi Levente ltal szervezett j egyttes viszont folyamatosan az rdeklõds kzppontjban ll. Az elsõ elkpzelsek szerint a Szrnyi s Tolcsvay testvrek, valamint Brdy Jnos s Nmeth Oszkr lennnek a tagok. Hamarosan vilgoss vlik viszont, hogy Tolcsvay Bla nem ll ktlnek - helyette Mricz Mihlyt szervezik be. Tolcsvay Laci gy idzi fel a "bandagrndols" fradsgos kabinetpolitikai hzsait:
"Amikor mi Leventvel elhatroztuk, hogy egytt fogunk dolgozni, arra gondoltunk, hogy a kt egyttesbõl a legjobbak bevonsval csinlunk egy j zenekart. J, de kik legyenek benne? Nyilvnval volt, hogy Levente mellett Szabolcs s Brdy Jancsi az Ills egyttesbõl, kzlnk pedig Bla, Nmeth Oszi s n. Nekem kellett puhatolznom a srcoknl, hogy mi a vlemnyk egy ilyen vltozsrl. Emlkszem, Vcott jtszottunk, s a mûsor sznetben behvtam az ltzõbe Blt s Oszit, s elmondtam nekik mindent õszintn. Elmondtam, hogy vlemnyem szerint meglltunk a fejlõdsben. Az Ills egyttessel a tovbbiakban sem tudjuk felvenni a versenyt: az egyetlen kit ebbõl a zskutcbl az, hogy a legjobb erõket sszefogva j nven, j felllsban dolgozunk tovbb. Bla azonnal nemet mondott. Kijelentette, hogy nem adja oda a nevnket semmifle j szervezõds kedvrt. (...) Levente abban biztos volt, hogy Oszkrra s rm szksge van. Oszi akkoriban rettenetesen trte magt, gyakorolt, igyekezett, õ mindenkppen megfelelt az elvrsoknak. Egy hely azonban mg mindig betltetlen volt. Blt az utols percig trt kapuval vrtuk volna, de õ nem jtt. gy kerlt aztn Mricz Misi a zenekarba, az n javaslatomra. Mellette szlt muzikalitsa, a j nekhangja, belpsvel megalapozottnak ltszott a ngy szlam voklis hangzs lehetõsge. (...) gy jtt ltre a Fonogrf egyttes." (Mikls Tibor: Keresem a szt, keresem a hangot...)
Egy sz, mint szz, 1973 legvgn - a fma szerint szilveszter napjn - sszell az j csapat, mely a keresztsgben a Fonogrf nevet kapja. A tagok: Szrnyi Levente: nek, gitrok, nhanapjn hegedû; Szrnyi Szabolcs: nek, basszusgitr; Brdy Jnos: pedal steel gitr; Tolcsvay Lszl: nek, billentyûs hangszerek, gitrok, szjharmonika (s mg ami a keze gybe kerl); Mricz Mihly: nek, gitrok s Nmeth Oszkr: dob, tõhangszerek. Mr a felllskor vilgos, hogy zrt alkoti kzssgrõl van sz, akik sajt szerzemnyeiket fogjk jtszani. Zeneszerzõi ambcii az egyttes valamennyi tagjnak vannak, a szvegrs viszont csaknem kizrlag Brdy Jnos privilgiuma lesz. Korntsem tûnik ilyen egyrtelmûnek, hogy a csapat folytatja az Ills-korszak hagyomnyait, s szrnyai al veszi Koncz Zsuzst - a Brdy s Koncz kztti barti szlak azonban tlsgosan erõsek ahhoz, hogy ez a kapcsolat megszakadhasson.
Hogy mi a Fonogrf nv eredete? A vjtflûek emlkezhetnek r, hogy Fonogrf volt a cme az egykori Ills klub kiadvnynak, melyet "Tini" szerkesztett. A szhoz persze ms kpzetek is tapadnak: Bartk s Kodly npzenei gyûjtõmunkjtl kezdve a szzadeleji "boldog bkeidõk" hangulatig szles az asszocicik palettja. Az egyttes megindul plyafutsa akr a "fonogrf" szba csomagolt hangulat- s gondolatvilg fokozatos kibontsnak is tekinthetõ...
A Fonogrf trtnetnek elsõ t ve pratlanul produktvnak bizonyul. Gyakorlatilag vente llnak elõ j nagylemezzel, s Koncz Zsuzsnak is hasonl rendszeressggel ksztenek albumokat. Mindemellett szinte folyamatosan koncerteznek Magyarorszgon s a "szocialista blokk" llamaiban, de eljutnak Nyugat-Eurpba s Kubba is. A csapat ktsgkvl a legjelentõsebb magyar zenekarok kz tartozik - egyszerûen nem lehet rjuk nem odafigyelni.
Az idõszakot persze hiba lenne folyamatos, megszakts nlkli diadalmenetknt aposztroflni. A zenekarnak a kezdetektõl fogva komoly akadlyokat kell lekzdenie. Az Ills szisztematikus felõrlsben elvlhetetlen rdemeket szerzett llami appartus a Fonogrfot sem hagyja bkn. Szvegeiket folyamatosan cenzrzzk, fellpseiket nem egyszer ellehetetlentik. A sors irnija ugyanakkor, hogy sok rajong nagyon nehezen bocstja meg az egykori lzad blvnyok - elsõsorban "Levi" s "Tini" - rezhetõ konszolidldst, mely alkotsaikon is nyomot hagy. Idzet egy rajongi levlbõl:
"Szerbusz "TINI"! Meggyõzõdsem az, hogy Te, aki olyan ragyog verseket tudsz rni, mint a Mirt hagytuk, hogy gy legyen? vagy a Ha n rzsa volnk - mely utbbi irodalmi remekmû tbbek szerint -, megelgszel ezzel a "fonogrf" stlussal. Krlek sokunk, hidd el, nagyon sokunk nevben, akik rtettnk, lveztnk, tiszteltnk Benneteket - menj vissza az Ills zenekarba!" (D. Jnos levele, Koltay Gbor: Szrnyi-Brdy)
1974-ben lt napvilgot az elsõ Fonogrf album. A lemez meglepõen kiforrottnak tûnik, fõleg ms hazai "supergroup"-ok elsõ alkotsaihoz hasonltva. Az egyttes spci nvjegyet tesz le a magyar knnyûzene asztalra: rockzene a javbl, melynek nmi country s blues krts ad specilis zamatot. Az LP mig legnagyobb slgere, az Elsõ villamos (Tolcsvay-Brdy) s a krltte kibontakoz vita jl illusztrlja a Fonogrf nagy dilemmjt:
"[Tolcsvay Lszl:] Tudod, amikor elkezdtk a lemezanyagot sszelltani, akkor ez a dal mg gy szerepelt, mint "a Laci e-mollos lass szma". Amikor aztn megkaptam Brdytl a szveget, egyszerûen nem hittem a szememnek. Addig el sem tudtam kpzelni, hogy erre a zenre ilyen csodlatosan szp szveget lehet rni." (Mikls Tibor: Keresem a szt, keresem a hangot...)
"...helyet kaptak rajta [az albumon] olyan gyenge, mesterklt produkcik is, mint (...) az Elsõ villamos. Jellemzõ, hogy a magyar popzene egyik kritikusa az album taln legrosszabb darabjrl az rja: "Az Elsõ villamos a magyar beatsanzon ritka rtkû gyngyszeme." " (Dalia Lszl cikke, Magyar Ifjsg 1975. november 14.)
"[Szrnyi Levente:] amg (...) 1967 tjn teljesen nyltan, hatrozottan arrl nekeltnk, hogy nem akarok llni, ha futnak a percek, nem akarok llni, ha fordul a Fld, addig 1975-ben taln ennek is lehet megfelelõ pldt tallni, de mindenkppen ellenpontja van csak. Trtnetesen az Elsõ villamos-ra gondolok, arra a sorra pldul, hogy "a korlt lncainak dõl a csillagsz." Mind a kt mondat az elemzs sorn kiadja a mondanivaljt, csak ppen a kznsg az elsõt megrtette, mert hiszen teljesen htkznapi nyelven kijelentett valami volt, addig az a verssor amit az elõbb idztem (...) tulajdonkppen rthetetlen a kznsg szmra." (Koltay Gbor filminterjja, Koltay Gbor: Szrnyi-Brdy)
A kzs mûvszi elkpzelsekbõl s a tagok kztti bartsgbl fakad energiaforrs ugyannakkor szinte kimerthetetlennek ltszik. Az Fonogrf muzsikjnak rzelmi s intellektulis tltse frappns vlasz mindazoknak, akik hajlamosak az ajakbiggyesztsre. Az elktelezettsget s az alkot energikat bizonytjk Szrnyi Levente szavai:
"...kibõvltek a hangszeres s voklis lehetõsgeink. A "Ne vgj ki minden ft" vagy a "Vidki kislny" szmomra ugyanazt a stlust, ugyanazt a zenei vilgot kpviseli, mint "Az utcn" cmû elsõ dalunk. A Fonogrf, a ltrejtt egyttes, az az j, az szerzõk s az elkpzelsek nem vltoztak. Mskpp szlalunk meg, frissebben, tletesebben, most mr mindenki hozz tud tenni valamit, de ez nem jelent stlusvltst. Lehet, hogy a hard rock hvei megõrlnek a piptl, amikor lelnk a sznapdon s akusztikus gitrokkal kezdnk jtszani, de mi szeretjk az egyszerû, tiszta, õszinte hangulatokat. A hard rock bebetonozza az embert. Nem csak a zenszeket, a kznsget is abszolt passzvv teszi. Utlom az rzelmi s gondolati passzivitst, s nem akarom, hogy mi is erre knyszertsk a gyerekeket. A magtl rtetõdõ termszetessget, egyszerûsget a legnehezebb elrni: azt, hogy a kznsg gy rezze, hogy ezt õk is kitallhattk volna, ez olyan, mint ha õk nekelnk, az õ daluk lenne." (Mikls Tibor: Keresem a szt, keresem a hangot...)
A Fonogrf mûhelyben gõzerõvel folyik a munka. 1975-re napvilgot lt a msodik sajt LP is (Na mi jsg, Wgner r?), s az v vgre mr a harmadik nagylemezt adjk ki, amit Koncz Zsuzsnak ksztett az egyttes. (Gyerekjtkok, Kertsz leszek, Ne vgj ki minden ft!) Kzben hossz turnkat tartanak idehaza, s tnak indulnak "a Szerjzsa minden irnyba", azaz megjrjk Lengyelorszgot s az NDK-t, ahol a koncerteken kvl felvteleket is ksztenek. (Az azrt megjegyzendõ, hogy Koncz Zsuzst ebben az idõszakban mr nem a Fonogrf, hanem a Korl egyttes ksri koncertjein.) A korszak cscspontja taln az 1976-os v, amikor a msodik Koncz verslemez mellett napvilgot lt a harmadik Fonogrf album. A magyar kltõk megzenstett alkotsait felvonultat ...elmondom ht mindenkinek cmû Koncz Zsuzsa LP ignyessge s az FG-4 nagylemez mûvszi koncepcija egyszerûen magval ragad. Az utbbirl mg a kritika is a ptosz hangjn szl:
"Az FG-4-nek tbb-kevsb sszefggõ dalai egy fantasztikus ûrutazsra visznek. Szp, szimfonikus nagyzenekarra rt kompozcijukbl (a Perludiumbl), mint sznes fstfellegeket kibocst, fldtõl elrugaszkodott rakta - flszrnyal a rock ritmusok energiahordozitl hajtott muzsika. Fonogrfk fõ tmja - megalakulsuk ta - egy visszavonhatatlanul elveszett rtkrendszer utni borongs nosztalgia, amely nhny szp megvalsuls utn (...) kezdett unalmass vlni, res pzz merevedett. Most viszont az ûrutazs elidegentõ kzegn keresztl kzvetve tr fel ez az alaprzs. S ez a tvolsgtarts meghozta a nosztalgin fellemelkedõ igazi mûvszet hangjt. A tbb ves eltvolods utn - talakulva, j, nll tnusokban, sznekben - megint fel-felcsillan a gynyrû "illsi hang", amely lland, kitrlhetetlen jelenltvel tudatunk mlyre sllyedt." (Kõbnyai Jnos cikke, Esti Hrlap 1977. februr 28.)
Hh... "Ember, trj ht vissza a fldre!" Folytassuk az esemnyek grgetst! Az 1977-es esztendõt kubai turn, no meg kt tovbbi nagylemez teszi emlkezetess: az Edison Fonogrf Album s a Koncz Zsuzsa X. s, br a hivatalokkal folytatott iszapbirkzs vltozatlanul folytatdik, a Koncz Zsuzsnak adomnyozott Liszt Ferenc dj - melyet Presser Gborral egyidõben, a mûfajban elsõknt vehetnek t - taln apr jelzsknt is felfoghat: a rockzene legjobbjai esetleg mgsem dngettek hiba bizonyos falakat.
1978-ban az tkzben album robban nagyot. Ezen a nagylemezen, mely Brdy szerint "kimondottan a mnak kszlt" szokatlan, mr-mr az Ills-korszakot idzõ tlts s nyers erõ munkl - mint ha a csapat minden erejt sszeszedve indtana rohamot - sajt maga felrzsra is. A nagy hv azonban mr nem fûti sokig a bandt. Az tdik egytt tlttt v fel halvnyulni ltszik az egykor kikezdhetetlen csapategysg - a bennfentesek elsõsorban Szrnyi-Tolcsvay s Fonogrf-Koncz trsvonalakrl vlnek tudni -, s mint ha rvnyket vesztenk a mûvszi megnyilvnulsok korbbi formi. gy tûnik, a Fonogrf elrte azt, ami hazai plyn elrhetõ, a kzs klfldi siker pedig legalbbis bizonytalannak ltszik. A szerzõ tagok ms-ms vllalkozsban bznak: Tolcsvay, Brdy s Mricz Halsz Jutknak r jabb nagylemezt (Amikor n mg kislny voltam), mg Szrnyi Adamis Annval Kovcs Katinak kszt albumot (letem lemeze). Szrnyi s Brdy bekapcsoldik Zorn harmadik szllemeznek elõkszleteibe, "Tini" ezen kvl sajt dalokat szerez s egyszlgitros elõadi estekbe kezd a Vrsznhzban. rthetõ, hogy egyms "klntjait" a tagok nem fogadjk kitrõ lelkesedssel, de a kezdeti zsrtlõdsek utn mindenki szmra vilgoss vlik, hogy az tkzben-nel lezrult a Fonogrf egyttes elsõ, legintenzvebb korszaka, s az eleddig szorosan sszetart egyttesbõl lazbb alkoti s elõadi kzssg kezd formldni. Ellenõrizhetetlen hrek szerint egy szp szilveszteri estn, pontosan hat vvel a megalakuls utn a tagok emelkedett hangulatban bcst is intenek egymsnak, s bartilag feloszlatjk a bandt. A hrt persze hivatalosan nem jelentik be - no de ez furcsa is volna, hiszen mg nagyon is mûkdik a zenekar... Mindenesetre a tûzhz kzel llk tudjk, hogy szp lassan "a dolgok vgleg talakulnak"...
Hogy mi a Fonogrf lass talakulsnak oka? Nyilvn van igazsg a sokat idzett ttelekben, melyek szerint az egyttes nem tudta tretlenl tovbbvinni az Ills trsadalmi rksgt, nemigen tallta meg a hetvenes veknek megfelelõ mûvszi kifejezsi formkat. Taln az is igaz, hogy az vek a tagok s rajongik fltt sem mltak el nyomtalanul. Az egykori tindzserek szolid harmincasokk vedlettek, a fiatalabb korosztlyok pedig kevsb tûntek fogkonynak a csapat stlusra. Maga a mûfaj is talakulson ment keresztl a hetvenes vekben - az egykori beat s rock szrevtlenl "pop"-p formldott t - ebbe pedig a Fonogrfnak nemigen akardzott betagozdnia.
A hetvenes vek vge fel sokaknak okoz csaldst a csapat halvnyul szereplse. Nem csak a rajongk s kritikusok tûnnek kibrndultnak, hanem maguk a muzsikusok is. Brdy Jnos mondja 1978-79-ben:
"Nem tudom, hogy kinek akarok nekelni. Az az rzsem, hogy mindenkinek, aki hajland meghallgatni. (...) [annak idejn] Volt egy olyan kznsg, amelyik megvlasztott minket a sajt kpviselõjnek. n egyltaln nem rzem, hogy megvlasztott volna valaki is arra a szerepre, amelyet most betltk. Nem tudom, hogy kinek a nevben beszlek. Azrt mondom, hogy mindenkinek, aki megrt engem. Ma mr nem tudom, ki az." (Nvai Anik rdiinterjja, Fonogrf tkzben)
"...sokat beszlgettnk arrl, hogy rnk itt, Magyarorszgon mekkora szksg van. s az a furcsa helyzet alakult ki, hogy gy rezzk, mint ha a Fonogrf egyttes mr nem kpviseln igazn se a mûfajt, se a dolgokat, amik trtnnek, mintha a Fonogrf utn igazn csak klfldn rdeklõdnnek. J zenekar vagyunk, ezt senki sem vitatja, de gy rezzk, hogy senki se reklõdik klnsen itthon azutn, amit csinlunk." (Dm Lszl rdiinterjja, Dm Lszl: Rockszmla)
Taln megengedhetek annyit magamnak, hogy lejegyezzem: az eltelt hsz v tvlatbl mr kiss mskpp festenek a dolgok. A Fonogrf ltal ltrehozott mûvszi rtkek hitelesnek s maradandnak bizonyultak. Taln fj, hogy az egyttesnek fnykorban nem sikerlt nagyobb npszerûsgre szert tennie, s plyjt tretlenl folytatnia - ezek azonban msodlagos dolgok. Az letmû korszakos s hozzfrhetõ - ezt szolglja Fonogrfia is!
Az 1979-tõl 1984-ig tart idõszak a Fonogrf trtnetben egy sokfel elgaz fhoz hasonlthat. A legfontosabb gak: a fantasztikus sikerû A Koncert s Istvn, a kirly rockopera, a tagok s Koncz Zsuzsa szllemezei, a klfldi produkcik s vgl kt remekbeszabott album: a Jelenkor s A Bcs - mely utbbi az egsz korszakot s egyben Szrnyi Levente sznpadi plyafutst lezr koncertsorozat mementja.
Taln szentsgtrsnek hat, de megkockztatom: a Fonogrf hetvenes vek vgi "visszavonulsbl" rvid tvon senki sem profitl annyit, mint Koncz Zsuzsa. Mivel az egyttes szp lassan letesz nmaga menedzselsrõl, a tagok minden korbbinl nagyobb figyelmet szentelhetnek Zsuzsa aktulis lemezeinek. A stdimunkknak meg is van az eredmnye: 1979-ben boltokba kerl a Valahol cmû Koncz lemez, amelyrõl kizrlag felsõfok jelzõkkel lehet beszlni. A kt vvel ksõbbi Koncz album, a Menetrend szintn mestermunka - egyedl az kelt vele kapcsolatban nmi megtkzst, hogy ezen a lemezen kizrlag Tolcsvay-Brdy szerzemnyek szerepelnek. Szrnyi Levente azta sem komponlt j szmot Koncz Zsuzsnak - hol vannak mr az egykori ihletett duettek? - s voltakppen ez a lemez jelzi Zsuzsa aktv Fonogrf-korszaknak vgt is. Koncz ugyan kzeli munkakapcsolatban marad az egyttes tagjaival - a ksõbbiekben Tolcsvay, Brdy s Mricz mellett Szrnyi Szabolcs is r neki szmokat, de az nekesnõ fellpsei s lemezei immr nem viselik a "Fonogrf produkci" emblmt. Az 1984-es Konczert lemezen pldul alkalmi koncertzenekar ksri Konczot - a tagok kztt ott van Mricz Mihly, Nmeth Oszkr s a KFT egyttes kt tagja: Bornai Tibor s II. Lengyelfi Mikls is.
Koncz Zsuzsnl kevsb ltvnyos, de hozz hasonlan szimpatikus Halsz Jutka plyafutsa, amely szintn a Fonogrf tmogatsval folytatdik. Jutka lemezein (Mkosrtes, Helikoffer), fellpsein, tvmûsoraiban, meg-megcsillan a Fonogrf rgi, felhõtlen mkz hangulata.
Koncz Zsuzsa s Halsz Jutka mellett a Fonogrf egyttes tagjai is jelentkeztek szlalbumokkal. 1980-ban egyszerre jn ki Szrnyi Levente s Brdy Jnos szllemeze, Hazatrs ill. Hungarian Blues cmmel. Termszetesen mindkt albumot a Fonogrf egyttes jelzi, de ezen, s az emlkezetes, Szyksznian Wanda ltal ksztett portr-bortkon kvl a kt lemeznek nem sok kze van egymshoz. Szrnyi lemeze npzenei ihltetettsgû unikum, Brdy a Vrsznhzban jtszott "rocksanzon" programot - "Tini" mig legismertebb dalait - rgzti. (Szemlyi igazolvny, Fldvr fel flton, Mama, krlek stb.) A "Fonogrf-vegylet" jabb komponense csapdik ki vegytisztn 1983-ban, amikor megjelenik Tolcsvay Lszl elsõ szl LP-je, a Vrd ki az idõt! Az album bemutatja a budapesti KEK-en nem vrt meglepetst tartogat: a mûsor vgn sznpadra lp az lõben mr j ideje nem hallott Fonogrf! Ez a csapat egyik utols koncertje.
Az egyttes hrom meghatroz tagja kzl Brdy bizonyul a legsikeresebb szlelõadnak. Az ltala kpviselt zenei s gondolati minõsg mr a Vrsznhz-beli elõadsokon hls fogadtatsra tallt.
"A levegõ Brdy Jnos estjn melegszik fel igazn, pedig kzismert versit s dalszvegeit nekli. De ezt egyetlen gitrral teszi, a megawattok dobhrtyarepesztõ ereje nlkl, s ettõl sorai sznesednek, rnyaldnak, gondolatokkal teltõdnek... (...) Az jutott, eszembe, ha Tindi Lantos Sebestyn ma r-olvas tallkozt tartana, hasonl hangulat est jnne ltre." (Simonffy Andrs cikke, let s Irodalom 1978. mrcius 24.)
Sokak szerint a magyar rockzene legfjbb, neuralgikus pontja a "vilgsiker" elmaradsa, vagyis az a tny, hogy egyetlen egyttesnek sem sikerlt ttõ sikert elrnie az igazn fontos angol-amerikai piacon. Zenszkollgikhoz kpest a Fonogrf tagjai mindig is meglehetõsen szkeptikusan viszonyultak ezekhez az brndokhoz. A hetvenes vek vgre õk is elmondhatjk magukrl, hogy vgigturnztk teljes Eurpt, de jl tudjk, hogy ez nem egyenlõ a befutssal. Brdy Jnos - sajt bevallsa szerint - mr a kezdtektõl lemond volt a tmban:
"Az Ills zenekar a maga jelensgvel szerintem egyrtelmûen reprezentlta, hogy egy magyar egyttesnek nincsen igazi lehetõsge klfldi sikerek elrsre. Plda rtkû volt a plyafutsa. Egy magyar egyttesnek nem az a rendeltetse, hogy klfldn befusson." (Dm Lszl: Rockszmla)
"Savany a szõlõ" - mondhatn, aki nem ismeri Brdyt. Mindenesetre a hetvenes vek vgn - nyolcvanas vek elejn a Fonogrfot is meglegyinti a nemzetkzi siker szele, mghozz akkor, amikor idehaza mlypontra kerl az egyttes. Ebben a helyzetben az MHV mesterkedseinek ksznhetõen rkezõ ajnlat a United Artists kiadtl valban elõremutatnak tûnik. Õk a Fonogrfot, mint country-egyttest kvnjk eladni Angliban, s ennek szellemben dobnak piacra tõlk egy kislemezt, melyen a zenekar a Levl a tvolbl s a Mondd, hogy nem haragszol rm angol tiratt jtssza. Az SP Hollandiban is napvilgot lt a Philips kiadsban. A "hadmûvelet" viszonylagos sikern felbtorodva a Hanglemezgyr sszellt egy nagylemeznyi anyagot, mely megjelenik tbb nyugat-eurpai orszgban (The Best in Country and Eastern) s Magyarorszgon is (Country and Eastern), 1980-ban. Az egyttes erre az albumra sem igen szerez j szmokat - kt kivtellel a rgi ntk tiratai kapnak rajta helyet. A vrt siker, s gy a remlt folytats azonban az ttrsi ksrlet segtssre szervezett eurpai turnsorozat ellenre is elmarad... Egybknt rdemes egyms mell tenni az emltett LP-t s a hasonl hangulat, de magyar nyelvû Fonogrf Country Albumot (1979.) Ha az eredeti Brdy versek s a sablonos giccs silnyodott angol tiratok kztt zongorzni lehetne a klnbsget...!
Az egyttes vgl is napirendre tr afltt, hogy nem hdtottk meg a vilgot -1980-81 forduljn ennl merszebb elkpzelsek foglalkoztatjk õket. Koltay Gbor kezdemnyezsre 1981. mrcius 26-n egy Nemzeti Sportcsarnok-beli koncert (A Koncert) erejig ismt sszell az Ills egyttes. Elõzenekarok: a Fonogrf (Koncz Zsuzsval), valamint Tolcsvayk s a Tri. Mr a koncert elõkszletei is szinte hisztrikus hangulatban zajlanak, a produkci pedig minden kpzeletet fellml. A Koncert film- s dupla (eredetileg triplnak sznt) LP vltozata csak szegnyes zeltõt nyjthat arrl az estrõl, amire a rsztvevõk gy emlkeznek:
"Lassan telik a sznet. Flidõben mr mindenki a helyn. Vastaps. "Ills, Ills" kiltsok. Egy alkalmi krus elkezdi: "jra itt van a nagy csapat"... s sszecsapjk a mancsaikat. Aztn hirtelen elsttl a Sportcsarnok s t fiatalember, t rgi bart ll a sznpadon... s elkezdik. Villogni kezd az ezer sznes gõ: Ills, Ills. Vastaps. Amikor megszlal az "h, mondd!" vist, tapsol, nevet, rl mindenki s nekel. (...) Koncz Zsuzsa Ha n rzsa volnk-jt nem tudja elnekelni. Brdy siet a segtsgre. (...) Az utols versszaknl egy emberknt nekel a kznsg, mr a gitrksret sem kell (...) Vagy hatvan fok a teremben, de ki trõdik most ezzel. Annl is inkbb, mert a hangulat ktszz fokos. Good bye London... Az egsz est egy sszefggõ vastaps. (...) Szrnyi Levente a sznpadon trdel, improvizl vagy tz percet, szakad rla a vz. (...) Mr a rads percei peregnek. Senki sem mozdul a kznsg soraibl. Vastaps... "Gyertek ki, gyerket ki!" s kijnnek. Boldogok, mosolyognak, sszelelkeznek. Vgl egy lrai dal a bcs: Emlk M-nek... "Ez a dal csak egy emlk, egy valoms..." " (Trk Ferenc cikke, Magyar Ifjsg, 1981. prilis 17.)
""Srok, nevetek, meg vagyok hatdva", mondta B.J. [Brdy Jnos] a sznpadon llva. "Legyetek jk, gyerekek!" - s a zenekar eljtszotta a Lgy j kicsit hozzm-ot. V.M. [Vmos Mikls] mr nem volt gyerek (s mg kevsb j). De õ is srt, nevetett, meg volt hatdva, csakgy, mint valamennyien, akik beverekedtk magukat a rgi sportcsarnokba, vele egytt." (Vmos Mikls: Ha n Brdy volnk)
A koncert vget rt, s mi csendben elvonultunk. (...) Nosztalgia a sznpadon s a nzõtren egyarnt - nem ktsges, nosztalgia, semmi ms. s taln bksebb is ennyiben maradni. Hiszen, ha azt mondom, ms volt, tbb volt, csakis a magam nevben beszlhetek. Nem tudhatom, mire gondolt az a korombeli nzõtrsam, aki csendben, egyetlen taps nlkl lte vgig az elõadst, vagy az, aki csaldostul jtt, s egy sszegngylt Ills-lobogt tartott az lben, de nem bontotta ki. Nem tudhatom, mirt nem bontott zszlt, s mit siratott az a "src", aki egy knnyet morzsolt el frfiasan. S ha azt mondom, egy nemzedk szembenzse volt nmagval, szmads, leszmols az utols illzikkal, akkor mris a vgrvnyesen elcspelt, rtelmktõl, jelentõsgktõl megfosztott nagy szavak ingovnyra lptem..." (Bres Attila cikke, IPM Magazin 1981. mjus)
A Koncert nem csak a rsztvevõ muzsikusok, hanem a Fonogrf, mint egyttes plyafutsa szempontjbl is fontos lloms. Az Ills zenekar rksgnek nyomaszt terhe vgre lekerl a Fonogrf vllrl. Ehhez persze az is szksges, hogy a csapat egyre tvolabb kerljn az eredeti rockzenekari koncepcitl, s mindinkbb egyfajta alkoti mûhelly vltozzk. Szrnyi Levente mg A Koncert elõtt nagyon kifejezõ hasonlatban beszl errõl:
"n az Ills egyttest s a Fonogrf egyttest egy olyan szttrt tojshoz hasonltanm, amelynek trsvonalai pontosan egybeillenek. Teht az Ills s a Fonogrf plyafutsa vgl is egy teljes gmbbe zrhat. Ami az Illsnek j volt, az nem jtt ssze a Fonogrfnak, s fordtva, ami sikerlt a Fonogrfnak, az termszetszerûleg nem jhetett ssze annak idejn az Illsnl. (...) Taln szomoran, de inkbb trgyilagosan szeretnm megjegyezni, hogy itt bezrdott az a bizonyos kr." (Dm Lszl rdiinterjja, Dm Lszl: Rockszmla)
A Koncert sokat segt ennek a patthelyzetnek a feloldsban, s tulajdonkppen elõkszti a korszak legfontosabb Fonogrf-vllalkozsnak, az Istvn, a kirly rockopernak a megszletst.
A Szrnyi-Brdy szerzõpros elsõ sznpadi alkotsa a Kõmûves Kelemen cmû rockballada, melyet 1981-ben a Pesti Sznhzban mutatnak be, a Kormorn egyttes kzremûkdsvel. Ennek sikern felbuzdulva ltnak hozz 1982-ben egy rgi elkpzels, az Istvn kirlyrl szl nagyobb llegzetû "rockopera" megalkotshoz, melynek alapjt az egykori tervezõtrs, Boldizsr Mikls idõkzben elkszlt Ezredfordul c. drmja szolgltatja. A sok kzremûkdõ kzl elsõsorban a filmrendezõ-menedzser Koltay Gbor nevt kell megemlteni - õ az emlkezetes A Koncert szervezõje s a rla kszlt film rendezõje is. Nemeskrty Istvnnak, a MAFILM Budapest Stdi akkori vezetõjnek is elvlhetetlen rdemei vannak abban, hogy az tletet tmogatsra mltnak tlte. Br Szrnyi Levente szerint a darab "...csak reprzeiben nyerte el azt a szereposztst, amit megrdemelt" (Herskovits Ivn interjja, Z-Magazin 1996. prilis), a fõszereplõ Pelsõczi Lszl s nekhangja, Varga Mikls, Vikidl Gyula (Koppny) s Dek Bill Gyula (Torda, a tltos) alaktsa sokig emlkezetes marad.
Magt az alkotst - az Istvn, a kirly rockopert - aligha kell bemutatni valakinek is. A "hivatal packzsait" kijtszva 1983-ban, a budapesti Vrosligetben, az azta csak Kirlydombknt emlegetett helysznen mutatjk be a mûvet, sszesen ht alkalommal, tbb, mint szzezer nzõ elõtt. (Az elõadsok pontos idõpontjai: augusztus 18., 19., 20., 21., 25., 26. s 28.) 1984-ben a szegedi Dm tren, aztn a Margitszigeti Szabadtri Sznpadon lltjk sznpadra a produkcit, hasonl sikerrel. A filmvltozatot 1984-ben mutatjk be. Potom msfl milli nzõ kivncsi r a mozikban, annak ellenre, hogy aki szemlyesen is lthatta a darabot, az a filmvltozatot ltalban gyengcsknek titullja. Az "Istvn" 1984-ben megjelenik dupla nagylemez formjban is - ez szmunkra azrt klnsen rdekes, mert a lemez nagyszerû zenei alapjt elsõsorban a Fonogrf egyttes jtssza fel. Egybknt A Koncert-hez hasonlan az Istvn, a kirly is Ills-Fonogrf produkcinak tekinthetõ.
Nhny kp, gondolat s kritika a mûrõl:
"[Szrnyi Levente:] Rgta ignynk, hogy a hrom perces dalok lehetõsgeit kitgtsuk, esetleg nagyobb llegzetvtelû mûveket komponljunk, ahol gondolatainkat sszetettebben tudjuk kifejezni. Csak emlkeztetni szeretnk arra, hogy ilyen ignnyel rdott 1971-ben a Human Rights, az Emberi jogok oratriuma, amely az n. Fehr lemezen jelent meg. (...) De ilyen ignnyel rtuk s mutattuk be a Pesti Sznhzban 1982-ben a Kõmûves Kelemen cmû rockballadnkat, amelynek, azt hiszem, lelkes fogadtatsa volt. (...) Mindig is arra trekedtnk, hogy ne csak egy-egy j lemezt, sznpadi produkcit, filmet csinljunk - br azrt ez sem kevs - hanem megksreljk "ggy" formlni elkpzelseinket." (Fonogrf tkzben)
"[Brdy Jnos:] Az opera alapkonfliktusa a Gza fejedelem halla utn kialakult trtnelmi helyzet, Istvn s Koppny sszecsapsa. Koppny a pogny hagyomnyok kpviselõje, mg Istvn az erõs, kzpontostott, keresztny hatalom megteremtsn fradozik. Istvn felismeri a trsadalmi halads szksgessgt, egy ideig bzik abban, hogy bks eszkzkkel is megrtik az emberek elkpzelseit. Koppny tborban konfrontcira kszlnek, s br Istvn a harcot el akarja kerlni, az sszecsapsnak mgis be kell kvetkeznie." (Fonogrf tkzben)
"[Koltay Gbor:] (...) a kzs gondolkods utn vgre rjttnk a tma megkzeltsnek mdjra. Trtnelmi happening! Innentõl kezdve mr nem volt nehz dolgoznunk. Tudtuk, hogy olyan stilizlt dszletek kztt, stilizlt jelmezekkel happeningszerû, mai modern megkzeltssel rendezett trtnelmi jtkot szeretnnk csinlni, amely a benne felvetett s kibontsra kerlõ krdsek ms korokra is utal jellege miatt - kortalan." (Fonogrf tkzben)
"Minek tapsol ez a sok ember, aki egyfolytban gy jr, mint a darabbli np, hol Istvnt, hol Koppnyt lteti. Ahogy manipulljk õket. Koltay vgigcsinlta ezt a manipulcit - s neknk, akik ezen felhborodunk, szgyenkezve kell kisompolyognunk a felhergelt cirkuszi nzõtrrõl. Lehet, hogy bennem van a hiba - de ez a szelepelt nacionalizmus riaszt s flelemmel tlt el." (Npszava 1983. szeptember 10.)
"Felsorolhatatlan, kik jrultak hozz a hossz idõ ta leghatsosabb, legsikeresebb magyar produkcihoz. De tny, hogy amit ltrehoztak, az a Gershwin- s Bernstein musicalekkel indtott zens sznpadi megjuls fontos llomsa, elõrelendtõje - az j opera fel." (Esti Hrlap 1983. augusztus 22.)
"Megvalsult egy mûfaj vilgsznvonal, sokig fellmlhatatlannak ltsz hivatkozsi alapja." (Kpes jsg 1983. szeptember 10.)
"Az Istvn, a kirly ismt pldzza: milyen pontosan rezte B.J. [Brdy Jnos], hogy mire vgynak a "megrendelõk" egy adott pillanatban. Olyasvalamit mondott ki ez a zens darab, ami mr ott vibrlt a levegõben, de mg senki sem fogalmazta meg. Az elõadsokon s a mozikban ez a valami egyszerûen flrobbant. 1983 õszn e rockopera s a filmforgats tbortûze kr odagyûlõ embertmeg tlhette, milyen az, ha bszkk lehetnk a szrmazsunkra, a nemzetisgnkre, az õseinkre. Az Istvn, a kirly kiegyenslyozott, viszonylag j dramaturgival felptett mû, nem rg szjba igazsgokat, nem tlezik s nem diszkriminl. Flmutat egy nagyon ltalnos, a trtnelmnkn vgighzd magyar modellt, a progresszv nemzeti rzs s az uralkod krk ambivalens viszonyt. Minthogy ez a tma annak elõtte tabu volt, a rockopera gtakat sprt flre." (Vmos Mikls: Ha n Brdy volnk)
Az "Istvn" egy csapsra jra refelktorfnybe lltja az alkotkat. Ebben a helyzetben pedig termszetes, hogy - ahogy Szrnyi Levente mondja - "elkerlhetetlenn vlik egy nagyon j Fonogrf-lemez elksztse" (Dm Lszl rdiinterjja, Dm Lszl: Rockszmla). Az LP, mely a Jelenkor cmet viseli, 1984-ben lt napvilgot. Bortja igencsak puritn - puszta fehr tasak, mregzld szegllyel. Szerencsre kicsivel ksõbb megjelenik a lemez kottit tartalmaz, nagylemez-formtum album is, fedõlapjn Korga Gyrgy A Bengzer cmû festmnyvel - gy mindenki konstatlhatja, mi maradt le a lemezbortrl a hanglemezgyri cenzra jvoltbl.
A Jelenkor album egybknt nem egyszerûen "nagyon j", hanem szenzcis, mg Fonogrf-mrcvel mrve is. Megjelensvel kzel egyidõben viszont a rajongk szmra kevsb szvdertõ hrek is szllingzni kezdenek. A harminckilenc ves Szrnyi Levente sznpadi bcsra kszl. Az elhatrozs valban komoly. A Fonogrf 1984. december 14-15-16-n ennek jegyben ad hrom telthzas koncertet a Budapest Sportcsarnokban, melyek hangulatt a rkvetkezõ vben megjelent A Bcs cmû dupla koncertlemez s MOKP videofilm õrzi...
Hogy mirt a bcs? Levente a megvltozott rocksznpadi kvetelmnyekkel indokolja dntst, s hozzteszi, hogy "ha vgetr ez a show-õrlet (...), akkor egyltaln nem lehetetlen, hogy visszatrek a sznpadra." (Mester kos: Ki l a szkbe?) A "show-õrlet" persze azta is tart, de tekintve, hogy Szrnyinek 1986 ta stdilemezt sem nagyon akardzik ksztenie, valsznûbbnek tûnik, hogy aktv rockzenszi plyja fltt jrt el lassan az idõ - ami, ha gy vesszk, hsz cscson eltlttt v utn termszetes is. Szrnyi Levente nlkl viszont nehezen kpzelhetõ el a Fonogrf - mindenkppen vzvlaszthoz rkeztnk teht.
A sportcsarnok-beli bcst kvetõ vekben a Fonogrf "van is, meg nincs is". nll, koncertezõ egyttesknt mr nem mûkdik a csapat, de szmos alkotson - s nem csak zenei mûveken - mg ott virt a Fonogrf felirat. Az utols Fonogrf-emblmval dsztett zenei alkotsok 1989-ben ltnak napvilgot - innen ht a korszakhatr.
Folytatdik a legnevesebb tagok szl-plyafutsa, Fonogrf-httrrel. 1985-ben megjelenik Brdy msodik lemeze, a Ne szlj, szm - rajta olyan klasszikusok, mint az Egy htig tart vagy az lmodom. 1986-ban Szrnyi ll elõ jabb stdialbummal, mely a Vgtelen ton cmet viseli. rdekessg, hogy ezen a lemezen szinte kizrlag Levente sajt zene-szveg szerzemnyei szerepelnek. Amgy egyik lemeznek sem sima az tja a megjelensig - no de ezt mr megszokhattuk. Az viszont mg Fonogrf-krkben is rekord, hogy Brdy Jnos kvetkezõ albuma, az 1989-es Hang nlkl j egy v knyszerpihenõ utn kerlhet csak a boltokba. Persze az tmeneti llapot s a Zrt osztly cmû ntkat hallgatva ezen nemigen csodlkozhatunk. "Tini" egybknt taln az egyetlen, aki ebben az idõszakban is rendszeresen fellp - "egyszemlyes gitrzenekarknt" idõrõl-idõre felbukkan a vros (rtsd: Budapest), vagy az orszg egy-egy pontjn. Szrnyi gy hasonltja ssze Brdy elõadi plyjnak ezt a szakaszt a sajtjval:
"...mit csinl most Brdy Jnos? Hna al veszi a gitrt, s elmegy knyvtrakba, kultrhzakba, meg ide-oda pngetni. n ezt nem tehetem meg, mert... mert tõlem mst vrnak az emberek. Ha vrnak... n nem tehetem meg, hogy egy szl gitrral jrjam az orszgot, mint Brdy Jnos, mint egy vndordalnok, flrecsapott kalappal, mert... n zenekari embernek rzem magam. Az n kzrzetem akkor j, amikor egytt vagyunk, amikor kzs a siker." (Mester kos: Ki l a szkbe?)
j sznhzi produkcik is kszlnek ezidõtjt. Az 1989-ben a Nemzeti Sznhzban bemutatott Fehr Anna (Szrnyi-Brdy) Fonogrf produkci. Ez a darab viszont nem ri el az egy vvel korbban a Madch Sznhzban sznpadra lltott Tolcsvay-musical, a Doktor Herz fnyes sikert. A Doktor Herz-cel mr krvonalazdik Tolcsvay Laci j szerzõi korszaka. Az idõszak legfontosabb Tolcsvay-alkotsai, a Magyar Mise (1987.) s a Mria Evangliuma (1988.) azonban mr nem a Fonogrf gisze alatt kszlnek.
Az eddig emltetteken tl mr nemigen tallni olyan alkotst, amelyen felbukkanna Fonogrf, mint egyttes neve. (Taln csak Halsz Jutka albumai (Boldog szletsnapot, Ismeretlen ismerõs) szmtanak kivtelnek.) A rgi kapcsolatok azrt tovbb lnek: Koncz Zsuzsa lemezein (jhold, Fordul a vilg) pldul szerzõknt s stdizenszknt is szerepel az egyttes tbb tagja. Mricz Mihly s Nmeth Oszkr muzsikl teht tovbb - csak mr nem a rgi banda szniben. Mellettk ott pengeti a basszusgitrt Szrnyi Szabolcs is, õ viszont egyre inkbb zenei rendezõi tehetsgt kamatoztatja ezekben a produkcikban - valamint ms munkkban.
gy is mondhatnnk "vllalkozv" vlnak a tagok. Taln a kereskedõi vnj Nmeth Oszi volt az elsõ - õ mg a nyolcvanas vek legelejn megnyitotta s csaknem tz ven keresztl mûkdtette a Fonogrf Lemezbolt-ot. A "nagy dobs" azonban az egyttes tagjainak kzs vllalkozsa, a Fonogrf GMK. (Fiatalabbak kedvrt: a legends GMK rvidts a "gazdasgi munkakzssg"-et, ezt a nyolcvanas vek kzeptõl kezdve tmegsportknt ûztt szocialista magnvllalkozsi formt takarja.) A Fonogrf GMK leghresebb vllalkozsa a budai Szabadsg-hegyen ltestett Fonogrf Country Club s Szabadidõ Kzpont. Az intzmny lltlagos "elitista" jellegt sokan srelmezik... Szrnyi Levente 1986-ban gy magyarzza a bizonytvnyt:
"...amikor kt vvel ezelõtt a Sportcsarnokban megrendeztk a hrom gynevezett bcskoncertet, akkor ott volt a szkeken a Fonogrf klub meghvja s a felhvs, hogy aki a klub tagja szeretne lenni, az a megfelelõ rovatokat kitltve kldje el jelentkezst postn. Teht pontosan azokbl szervezõdtt a klubtagsgunk, akik egybknt a koncertnkre is eljttek. De azta is vesznk fel j tagokat, s a klub senki elõtt nincs zrva. Az, hogy zrtkrû, annyit jelent, hogy a klubtagoknak van tagsgi igazolvnya, s termszetesen ktes elemeket nem engednk be a klubba. A legklnbzõbb emberek jrnak hozznk. Termszetesen vannak kztk gazdag iparosok, maszekok, orvosok, sznszek, de vannak dikok is, egyetemi hallgatk." (Mester kos: Ki l a szkbe?)
A nyolcvanas vtized vgre mr nyilvnval, hogy a Fonogrf nem csak egyttesknt, hanem alkotmûhelyknt is a mlt. A kaleidoszkp vegdarabki szthullottak - de olykor mg nmagukban is szpen csillognak. Errõl szl a trtnet mindeddig utols fejezete, a ‘90-es vek krnikja. Mivel ebben az idõszakban mr igen sztgaz a tagok tevkenysge, valban csak azokra a dolgokra trhetnk ki rszletesen, amelyeknek kzk van Fonogrfihoz. Szrnyi Levente, Szrnyi Szabolcs, Brdy Jnos, Tolcsvay Lszl, Mricz Mihly s Nmeth Oszkr "tovbbi kalandjairl" csak rviden szmolunk be.
Az Istvn, a kirly, mely csak rszben kthetõ az egyttes nevhez, de ezzel egytt taln a Fonogrf-korszak legjelentõsebb alkotsa, li a maga lett. 1990-ben a Vas megyei Sitkn, majd a szegedi Dm tren mutatjk be a mûvet, s sznre lltjk a Npstadion-beli Ills koncert elõtt is. Az "Istvn" 1992-ben eljut a sevillai vilgkilltsra, ahol – szemtank szerint – szintn fantasztikus sikert arat. 1993. Szentbkklln jubill a tz ves produkci, 1995-ben a Margitszigeti Szabadtri Sznpadon tartanak 15 elõadst, 1996-ban pedig a millecentenriumi nnepsgek keretben Kisvrdn lltjk sznre a mûvet. Ezekben a vltozatokban alakul, mdosul a szereposzts, fellp pldul Kovcs Kati (Sarolt) s Kalapcs Jzsef (Solt, Koppny). Ne felejtsk el azt sem, hogy a rockopera kerl az elsõ hazai gyrts CD-re! Amikor 1988-ban a Videoton beindtja a magyarorszgi kompaktlemez-gyrtst, elsõknt az "Istvn" anyagbl kszlt vlogatst adjk ki. s hogy miknt viszonyulnak ehhez a sikerhez az alkotk? A nha kiss patetikus Szrnyi Levente helyett most inkbb a fanyarabb Brdy Jnostl idznk:
"A sikert sokflekppen lehet manipullni. Lehet gy is, gy is tmogatni, vagy megszervezni, s az ehhez szksges eszkzk mr nem okoznak szmomra izgalmat, inkbb nmi ellenrzst. Az Istvn, a kirly esetben is, attl kezdve, hogy megtrtnt a a stdiban a zenei anyag keverse, az rdeklõdsem nagysgrendekkel csillapodott az gy irnt. lje a sajt lett! (...) Van pldul egy sor az Istvn, a kirlyban, amit kifejezetten gyûllk! Csak azrt nem mondom meg, hogy melyik az a sor, mert egyltaln nem biztos, hogy az n vlemnyem azonos a kznsgvel, s most itt nyilvnosan minek rongljam a mûvemet?" (Dm Lszl: Rockszmla)
A korbbiaknl ritkbban ugyan, de az egykori tagok tovbbra is jelentkeznek szllemezekkel. 1990-ben Szrnyi Szabolcs mutatkozik be lete elsõ szlalbumval, cme a sokat mond Lkd ide a...!, alcme a mg rulkodbb Kocsmadalok. "Moha bcsi" kzismert humora ezen a lemezen szabadon sziporkzhat, s egyben Brdy Jnos is j oldalrl mutatkozhat be szvegrknt. A lemez ktsgkvl legjobb dala Az tkezõkocsi, de persze a klasszikuss nemesedett eredeti Lkd ide a srt! sem maradhat le rla. Brdy negyedik szlalbuma 1993-ban jelenik meg. A CD Az utca msik oldaln cmet viseli s tbbek kztt Fonogrf-korszakbeli dalok tiratai hallhatk rajta. Br a lemez nem ri el a korbbiak sznvonalt, az azrt meglepets, hogy bizonyos interjk tansga szerint ksztõje az utolsnak sznja. Brdy Jnos, sajt lltsa szerint, belefradt mr a "Tini" szerepbe, 1994-es telthzas Budapest Sportcsarnok-beli koncertjvel pedig elõadknt is mindent elrt, amire kpes - gyhogy nem lesz folytats. Megltjuk... Mindenesetre Brdy azrt szp csendben azta is jrja az orszgot, elsõsorban vidki vrosokban lp fel. 1998-as koncertsorozata kifejezetten Az utca msik oldaln mûsor huszadik jubileumt idzi.
Ha Brdy Jnos egyni elõadi ambcii meg is csappantak, szerzõi munkja tovbb folyatatdik. A dalok mellett nagyobb llegzetû mû megrsra is vllalkozik: a Madch Sznhzban 1997-ben mutatjk be a Will Shakespeare, vagy amit akartok cmû Vrkonyi Mtys-Brdy Jnos musicalt. Fonogrfia szempontjbl mg ennl is izgalmasabb viszont, hogy a kilencvenes vekben kifejezetten renesznszt li Brdy Jnos s Halsz Jutka, valamint Koncz Zsuzsa munkakapcsolata. rdekes, hogy ezekben az vekben, amikor a volt tagok tbbnyire hallgatnak, ppen Zsuzsa az, aki "õrzi a lngot". Rendszeresen megjelenõ albumai s visszatrõ fellpsei nagyon is magukon viselik a Fonogrffal egytt tlttt vek jegyeit...
Szrnyi Levente sem ttlenkedik az utbbi vekben, tevkenysge azonban nemigen kthetõ a Fonogrfhoz. A 90-es vtized legelejn pldul Fnylõ lednek des rmben cmmel sumr oratriumot kszt, 1993-ban pedig Lezsk Sndorral kzsen megrja az Atilla – Isten kardja cmû rockopert. Ez utbbi mûvek, tartalmukat s ksztsk krlmnyeit tekintve nylt szaktst jelentenek Brdy Jnossal. A sajt is sokat cikkezik ekkoriban kettõjk kapcsolatnak elhideglsrõl. Tny, hogy a rendszervlts utn Szrnyi s Brdy a barrikd ellenttes oldalain tallja magt, ez az ldatlan llapot azonban nem tart tlsgosan sokig. Ahogy az vtized kzepre enyhl a "trsadalmi hideghbor", gy kzelednek egymshoz jra az egykor elvlaszthatatlan alkotpr tagjai. 1995-ben Szrnyi Levente tvenedik szletsnapjnak nneplsekor pohrkszntõjben "megbocst s bocsnatot kr" mindazoknak s mindazoktl, akikkel az elmlt vekben konfliktusba keveredett. Kevssel ksõbb Szrnyi s Brdy jbl egytt lt munkhoz: A kitkozott cmmel rockopert ksztenek Kun Lszl kirlyrl. Ezt a darabot 1997 nyarn mutatjk be Szegeden – a fogadtats megoszlik. Az alkotpros mindenesetre tovbbi darabokat tervez, nyilatkozataik szerint 2000-ben sznpadra szeretnk lltani az "Istvn" folytatst.
1998 nyarn Szrnyi Levente az operanekes Rost Andreval kzsen ad ki szp, egyni hangulat albumot, melyen az Ills, a Fonogrf s a Szrnyi-fle sznpadi darabok dalait neklik duettben. Ez az alkots (cme: Mindig veled) nem utolssorban azrt izgalmas, mert Levente 1986 ta nem llt elõ komplett stdilemezzel! A sajt kiads album elsõ tzezer pldnynak bevtelt az alkotk egybknt a beteg gyerekeket segtõ Aranyg alaptvny javra ajnljk fel. Andrea s Levente a kvetkezõkppen beszl a lemez elkszlsnek krlmnyeirõl:
"[Rost:] Az Ills-zenekar [1996-os] koncertjn olyan jl reztem magam s annyira tetszettek a szmok, hogy utna csaldostul berohantunk a fik ltzõjbe, s mondtam Leventnek, akkor mg magzdva: "Ez fantasztikus volt! lmaim netovbbja lenne magval nekelni!" Levente nagyot nevetett, aranyos volt, s azt mondta, õ erre nem is mer gondolni. "Mirt ne prblhatnnk meg?" - krdeztem. Taln nem vett komolyan, pedig nem hangulatbl mondtam, hall komolyan gondoltam, mert borzasztan szeretem a zenjt, a hangjt, az nekt." (Vczy Andrs interjja, Kpes Eurpa 1998. mjus 6.)
"[Szrnyi:] Dolgoztam mr operanekesekkel. (...) De operanekessel Andren kvl mg sohasem nekeltem. Rendkvl rdekes. Termszetesen a magunkfajta embernek - nem akarok senkit megbntani - kevs egy felvetett tlet ahhoz, hogy meg is szlessen. Vagyis nmagban brmilyen tetszetõs, hogy vegyk ezt, vegyk azt, s tegyk ssze, s abbl majdcsak lesz valami, mg nem elg. Aki kicsit is ad magra, rendkvl vatos, s mg munka elõtt igyekszik alaposan tgondolni, hogyan is fog valjban mûkdni a dolog. Az eddig felvett dalokbl gy tûnik, hogy nagyon is rdemes ezzel foglalkozni. Szerintem nagy meglepets lesz a kznsg szmra. (...) Ez az egytt nekls - nagyon õszintn mondom - ritka nagy lmny." (Vczy Andrs interjja, Kpes Eurpa 1998. mjus 6.)
Sajtos szemszgnkbõl nzve a kilencvenes vtized igencsak szvdertõ esemnye egy j egyttes: a NO coMMent megalakulsa. A banda 1993-ban alakul, tagjai: Nmeth Oszkr (NO) - dob, tõhangszerek, Mricz Mihly (MM) - gitrok, nek, Anti Tams - gitrok, szjharmonika, nek, Fdõ Sndor - basszusgitr, nek s Bartha Tibor - steel-gitr, billentyûsk, hegedû, mandolin, nek. (Tibor s az egytes 1998 nyarn megvlt egymstl.) A csapat stlusa: rock, blues s country, jellegzetessgk magabiztos ngy szlam voklis hangzs - hmmm... az egsz olyan ismerõsnek tûnik valahonnan! A zenekar kzvetlen elõzmnye egybknt az 1989-es fellls Bojtorjn, ahol Mricz Misin s Fdõ Sanyin kvl minden tag megtallhat volt - bizony, mg Nmeth Oszi is dobolt egy keveset.
Egyszval a rgi-j bartok immr j t ve NO coMMent egyttes nven zenlnek egytt. Ezen idõ alatt fellptek az orszg sok zegben-zugban, valamint ksztettek hrom albumot: : Neknk jra szllni kell (1993.), Szerelem dnget a hz kapujn (1994.) s 3. h, ti lnyok, lnyok (1996.) Minden lemezre jut egy szp csokor sajt szerzemny, itt-ott a rgi trsak (Tolcsvay, Brdy) j ntit is elõvezeti a zenekar. Emellett a NO coMMent mûsorban fel-felbukkannak egykori Fonogrf-ntk tiratai is, pldul: Visszatrs, Rm vr az let, Szegny kisfi panaszai, Menjnk, gyerekek, no s a felejthetetlen Lkd ide a srt! A csapat ksrõzenekarknt is profi: fellpnek Tolcsvay Laci s Brdy Jnos koncertjein. Tovbbviszik a Fonogrf "gyerekzene" hagyomnyait - kzremûkdnek Peremartoni Krisztina 1997-es lemezn. Az pedig mr hab a tortn, hogy a NO coMMent rendszeresen mûkdõ klubot tart fent! Kezdetben az rgi szp emlkeket bresztõ (SZ)FMH-ban, ksõbb a Hovdsg Stefnia ti kultrpalotjban, legjabban pedig a Fy utcai Santa Fe Music Pub-ban bukkannak fel heti rendszeressggel. lõ, valdi rmzent jtsz egyttesrõl van teht sz, akik - tbbek kztt - a Fonogrf-muzsikt is abszolt autentikusan tolmcsoljk, gyakran kellemes meglepetsekkel knyeztetik el a kznsget.
Tolcsvay Lszl elsõsorban sznpadi szerzõknt tevkenykedik a kilencvenes vekben. Bbel cmmel tncjtkot, Isten pnze cmmel pedig musicalt r. Elõbbit a Gyõri Balett mutatja be 1994-ben, utbbi a Madch sznhz - Tolcsvay szerzõi bzisa - repertorjt gazdagtja 1996 ta. 1993-ban - nmileg vratlanul - Laci j szerzõtrsval s bartjval, Mller Pter Szimival kzsen szllemezt kszt (Kapcsolj t!), a r kvetkezõ vben pedig Bla btyjval egytt riskoncert-et ad a BS-ben, melyrõl nem marad ki a Fonogrf-korszak felidzse sem. Tolcsvay "alanyi jogon" hossz kihagys utn, 1997-ben tr vissza a sznpadra: Jjj, kedvesem cmmel szerzõi-elõadi estet tart a Madch Sznhzban, sszesen ngy alkalommal. Az rdeklõds nagyon nagy, a siker nemklnben. Ezen felbuzdulva Laci nekiveselkedik, s mg ugyanebben az vben stdilemezt kszt, Fehr zaj cmmel. Az album tizenngy ntjbl tz rgi Fonogrf-szm tirata! Megtallhat a CD-n minden nagy slger, amit Tolcsvay rt az egyttesnek, az Elsõ villamos-tl a Ksznm, doktor r-on t a Hnyd le a szemed-ig. A Fehr zaj teht a legjelentõsebb "poszt-Fonogrf" mement, de egyben tbb is annl. A rgi szmok tiratai mshogy szlnak - erre taln a legszebb plda az lsz valahol -, az j dalok - elsõsorban a cmad Fehr zaj - pedig egszen egyedi atmoszfrval ruhzzk fel a lemezt. Tolcsvay Lszl gy beszl az albumrl:
"...rjttem, egy csom dalom van, amik ma is rvnyesek. Pldul a Show folytatdik, melynek egyik sora gy hangzik: “A helyzet az j, de nem remnytelen; a szvem vidm, csak a dal llektelen...” – az egyik legjobban fogadott dal volt. A koncerteken az is kiderlt, mitõl lesz mai a szmok zenei hangzsa, s hogy ez gy – bocsnat a szernytelensgemrt – mennyire j zene. Tbb vrosbl felhvtak, hogy a koncert utni nap megrohantk a lemezboltot, de nem volt Tolcsvay lemez. Akkor rjttem, ezeket a koncerten bejratott dalokat lemezre kell vennem jjszletett formjukban. Nagyon lveztem a koncerteket, a kzs zenlst, s szerintem ettõl lett j a lemez."
Lemeze megjelense utn Tolcsvay nem adja albb, hanem komplett ksrõzenekart verbuvl s orszgos turnra indul. A sznpadon Szrnyiket leszmtva ott zenl a Fonogrf teljes legnysge... Joggal vetõdhet fel teht a krds: taln sszell jra a csapat? Akr csak egy koncert erejig - vagy taln huzamosabb ideig jra egytt fognak dolgozni a tagok? Az tlet nem j - elõkerlt mr az 1996-os Ills koncertek idejn is, 1998-ban pedig egyesek mr egszen konkrt koncertidõpontot s helysznt is tudni vltek... A visszatrs azonban egyelõre ksik - kzsen remlhetjk viszont, hogy, ha hosszan is kell r vrni, vgl nem marad el.
|